Raport

Epidemia koronawirusa

Szturm na Ceutę. Policja odnalazła i aresztowała kilku migrantów

Rzucali w żandarmów palonym wapnem, a także oblewali ich kwasem solnym (fot. arch. PAP/EPA/JOSE M. RINCON)

Policja aresztowała we wtorek 10 afrykańskich migrantów, którzy w lipcu wdarli się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem. Zarzuca się im udział w organizacji przestępczej, atak na pilnujących granicy żandarmów i niszczenie mienia.

Imigranci z Konga zatrzymani za przekroczenie polskiej granicy

Troje obywateli Konga, którzy nocą pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BiOSG).

zobacz więcej

Jak poinformowały władze hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil), aresztowanie Afrykańczyków miało miejsce w ośrodku dla migrantów w Ceucie, tzw. CETI. We wtorek sąd postawił im zarzuty.

Według aktu oskarżenia dziesięciu zatrzymanych obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej miało 26 lipca brać udział w masowym przejściu przez ogrodzenia graniczne w Ceucie. Forsowało je wówczas 600 osób, z których część zaatakowała hiszpańskich żandarmów, rzucając w nich palonym wapnem.

Z danych regionalnych służb medycznych w Ceucie wynika, że na skutek ataku żrącą substancją rannych zostało 22 funkcjonariuszy Guardia Civil. Obrażenia, głównie na skutek zranienia drutem kolczastym znajdującym się na szczycie wysokich na ponad 6 metrów ogrodzeń granicznych, odniosło też 132 migrantów.

W czerwcu, krótko po zaprzysiężeniu gabinetu premiera Pedra Sancheza, nowy szef hiszpańskiego MSW Fernando Grande-Marlaska zapowiedział, że władze usuną zasieki ze szczytu ogrodzeń na granicach w dwóch hiszpańskich enklawach w Afryce Północnej: Ceucie i Melilli. Deklaracja ta spotkała się z krytyką regionalnych władz oraz przedstawicieli żandarmerii, którzy określili ją jako „zachętę do nielegalnego przekraczania granicy”.

Przybysze oblewali kwasem solnym żandarmów

Drastyczna zmiana polityki rządu wobec nielegalnych migrantów nastąpiła w czwartek, kiedy Madryt nakazał wydalenie do Maroka wszystkich 116 Afrykańczyków, którzy dzień wcześniej wdarli się do Ceuty. Także wówczas przybysze rzucali w żandarmów palonym wapnem, a także oblewali ich kwasem solnym. Siedmiu funkcjonariuszy trafiło do szpitala.

Rząd w Madrycie uzasadnił decyzję wydalenia nielegalnych migrantów porozumieniem o ochronie granic zawartym z Marokiem w 1992 roku. Według hiszpańskich mediów zwrot Rabatowi migrantów wynikał m.in. z niedopełnienia obowiązków przez marokańską policję, która z powodu obchodzonego przez muzułmanów Święta Ofiarowania w niewystarczający sposób chroniła granicę w Ceucie, co wykorzystali migranci.

„Sieci”: Mafia sprowadza do Polski tysiące imigrantów

„Trafiliśmy na trop mafii, która masowo legalizuje pobyt tysięcy, być może nawet dziesiątek tysięcy, imigrantów w Polsce. To prawdziwa pajęczyna...

zobacz więcej

W czwartek premier Ceuty Juan Jesus Vivas wezwał socjalistyczny rząd w Madrycie do zwiększenia sił chroniących granicę. Ujawnił też, iż ośrodek dla migrantów w Ceucie, który może przyjąć około 500 osób, jest przepełniony. Obecnie znajduje się w nim 1200 migrantów.

Z danych MSW w Madrycie wynika, że w tym roku nielegalnie do Hiszpanii dostało się 29,6 tys. migrantów, czyli ponad dwa razy więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2017 roku. Do Ceuty w tym roku dostało się bez ważnych dokumentów blisko 1400 obcokrajowców.

źródło:

Zobacz więcej