Ryzyko chorób serca może być wypisane... na czole

(fot. Shutterstock/Yuricazac)

Liczne i głębokie zmarszczki na czole mogą sygnalizować podwyższone ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego (CVD) – ogłoszono podczas kongresu European Society of Cardiology w Monachium.

Choroby serca główną przyczyną zgonów

Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż głównym zabójcą mieszkańców Europy. „Co roku powodują one ok. 2 mln zgonów mieszkańców Unii...

zobacz więcej

Ryzyko chorób serca rośnie wraz z wiekiem, jednak odpowiedni styl życia i interwencje medyczne mogą łagodzić związane z tym niebezpieczeństwo. Niestety, wystarczająco wczesna identyfikacja pacjentów z grupy wysokiego ryzyka wymaga dodatkowych badań.

Zdaniem dr Yolande Esquirol z Centre Hospitalier Universitaire de Toulouse (Francja) łatwym, tanim i pozbawionym skutków ubocznych sposobem oceny ryzyka związanego z chorobami serca może być ocena poziomych zmarszczek na czole.

Autorzy badań obserwowali 3200 pracujących zdrowych, dorosłych osób (mających na początku badania 32, 42, 52 lub 62 lata) przez 20 lat. W tym czasie z różnych przyczyn zmarły 223 z nich.

Zamożni rzadziej umierają na choroby serca

Mieszkańcy zamożnych krajów są bardziej narażeni na choroby serca, ale mniej cierpią z ich powodu niż ludzie biednych regionów – poinformowano...

zobacz więcej

Jak wynika z badania, przy uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia, palenia tytoniu, ciśnienia krwi, częstości akcji serca, cukrzycy i poziomu lipidów, większa od typowej dla wieku liczba zmarszczek na czole może mieć związek z podwyższonym ryzykiem zgonu sercowo-naczyniowego (CVD). W przypadku jednej zmarszczki było ono nieco podwyższone w porównaniu z osobami bez zmarszczek, przy 2-3 zmarszczkach - niemal 10-krotnie większe. Zwiększona liczba zmarszczek ma prawdopodobnie związek z miażdżycą.

Zmarszczki na czole nie są objawem bardziej charakterystycznym niż podwyższone ciśnienie czy poziom cholesterolu, za to znacznie łatwiej je zaobserwować. Jako że podobną zależność stwierdzono po raz pierwszy, wskazane są dalsze badania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lekarze już teraz zwracali uwagę na czoło pacjenta. Mogą wówczas zlecić dodatkowe badania i zalecić proste zmiany stylu życia, takie jak większa aktywność fizyczna czy zdrowsze odżywianie.

We wcześniejszych badaniach nie wykazano związku „kurzych łapek” z ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale te małe zmarszczki w okolicach oczu są konsekwencją nie tylko wieku, ale także ruchów twarzy. Stwierdzono związek pomiędzy łysieniem typu męskiego, fałdami płatków ucha, kępkami żółtymi (kieszenie cholesterolu pod skórą) i zwiększonym ryzykiem chorób serca, ale nie ze zwiększonym ryzykiem śmierci.

źródło:

Zobacz więcej