Rosyjska flota u wybrzeży Syrii najliczniejsza od początku wojny

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow (fot. PAP/ITAR-TASS)

Rosyjska marynarka wojenna rozlokowała na Morzu Śródziemnym najmocniejszą od czasu rozpoczęcia operacji w Syrii grupę okrętów – poinformował we wtorek dziennik „Izwiestia”. Osiem z dziesięciu okrętów jest wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr.

Putin obiecał 26 okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej

W tym roku rosyjska marynarka wzbogaci się o 26 nowych okrętów wojennych, w tym cztery przewożące rakiety Kalibr – powiedział prezydent Władimir...

zobacz więcej

Eksperci wojskowi, na których powołuje się gazeta, twierdzą, iż okręty mają za zadanie wsparcie ofensywy syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib.

Powołując się na ministerstwo obrony Rosji, „Izwiestia” podały, że na Morzu Śródziemnym są obecnie okręty Floty Północnej, Bałtyckiej i Czarnomorskiej. Są to jednostki: krążownik Marszał Ustinow, niszczyciel Siewieromorsk, patrolowiec Pytliwyj, fregata Admirał Grigorowicz, małe okręty rakietowe: Grad Swijażsk, Wielikij Ustiug i Wysznij Wołoczok oraz okręty podwodne: Wielikij Nowgorod i Kołpino, a także tankowiec Iwan Bubnow.

Osiem okrętów bojowych jest wyposażonych w pociski Kalibr, na krążowniku Marszał Ustinow znajduje się system rakietowy Wulkan. Dalsze jednostki rosyjskiej marynarki są w pobliżu – twierdzą „Izwiestia”.

Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział dziennikowi, że w razie potrzeby okręty rosyjskie wesprą ofensywę armii syryjskiej. – Właśnie w tym celu na Morze Śródziemne skierowano jednocześnie osiem jednostek z pociskami Kalibr. Te zestawy skutecznie bombardują cele na wybrzeżu, dlatego mogą wesprzeć ogniem wojska syryjskie prowadzące operację lądową – powiedział Bołtienkow.

Rosja sprawdza armię przed wielkimi manewrami

W Rosji trwa od poniedziałku pięciodniowy, niezapowiedziany sprawdzian gotowości sił zbrojnych w dwóch okręgach wojskowych – Centralnym i...

zobacz więcej

Informację o tym, że Rosja zwiększa swoją grupę okrętów na Morzu Śródziemnym, podał również dziennik „Kommiersant” we wtorkowym wydaniu.

Resort obrony Rosji oskarżył w poniedziałek Stany Zjednoczone o przygotowywanie ataku rakietowego na syryjskie siły rządowe. Zdaniem przedstawiciela resortu Igora Konaszenkowa, USA zwiększają liczbę środków przenoszenia rakiet w regionie, by przeprowadzić atak „po zaplanowanej prowokacji z rzekomym zastosowaniem broni chemicznej w prowincji Idlib” przez syryjskie siły rządowe.

W poniedziałek prezydent Donald Trump i Angela Merkel odbyli rozmowę telefoniczną. Prezydent Stanów Zjednoczonych i kanclerz Niemiec wyrazili obawę o rozwój sytuacji w Syrii. Rosja została wezwana do „umiarkowanego działania” w syryjskiej wojnie, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu.

źródło:
Zobacz więcej