RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskakujące odkrycie naukowców dot. mamutów. „Udało się zidentyfikować mutacje”

Mutacje dotyczą białek zwanych kanałami jonowymi (fot. Shutterstock/AuntSpray)

Udało się zidentyfikować mutacje, które najprawdopodobniej sprawiły, że mamuty przestały być wrażliwe na niską temperaturę – informują naukowcy na łamach „Nature Structural & Molecular Biology”.

Mamuty włochate wrócą na Ziemię? Naukowcy odczytali cały genom wielkich ssaków

Czy niedługo doczekamy się powrotu do życia legendarnych mamutów? Okazuje się, że jest to coraz bardziej realne. Międzynarodowy zespół naukowców...

zobacz więcej

Mutacje dotyczą białek zwanych kanałami jonowymi. Noszą one nazwę TRPV3 i znajdują się w komórkach skóry. Te kanały odgrywają ważną rolę w odczuwaniu temperatury, swędzenia i bólu.

U ludzi nieprawidłowe funkcjonowanie tych struktur może skutkować atopowym zapaleniem skóry, bielactwem nabytym, rakiem skory czy trądzikiem różowatym. Genomy wszystkich kręgowców zawierają gen TRPV3.

Zespół pod kierunkiem Alexandra Sobolevsky'ego z Columbia University (USA) zastosował technikę bardzo silnego powiększenia, zwaną krioelektronową mikroskopią, w celu zobrazowania cząsteczek TRPV3 u kilku gatunków ssaków.

Na tropie tajemnicy mamutów. Jej rozwiązanie pomoże m.in. pandom

Naukowcy intensywnie pracują nad wyjaśnieniem tajemnicy wyginięcia mamutów. Ostatnie badania wykazują, że kudłate olbrzymy niedługo przed tym, jak...

zobacz więcej

Po zamrożeniu cząsteczek pocięto je na bardzo cienkie plastry, następnie zaś dwuwymiarowe zdjęcia plastrów złożono w trójwymiarowy obraz.

Naukowcom udało się zobrazować kanały jonowe w dwóch fazach – zamkniętej i otwartej, kiedy przepuszczały jony do wnętrza komórek skórnych. Dzięki wymianie jonów ciało może reagować na takie wrażenia jak ból, swędzenie i zmiany temperatury.

Zdaniem naukowców wyniki ich badań mogą przyczynić się do skuteczniejszej terapii wielu schorzeń skóry, ale też do zrozumienia takich kwestii jak ewolucja mamutów.

Mamuty żyły wprawdzie w skrajnie chłodnym środowisku, pochodziły jednak od słoni, które zamieszkują tropiki. Zdaniem naukowców Columbia University to właśnie zmiana w genie TRPV3 pomogła mamutom w podboju chłodnych rejonów. Naukowcom udało się nawet wskazać konkretne miejsce w strukturze kanału jonowego, którego dotyczyła mutacja.

Więcej - na stronie Columbia University.

źródło:

Zobacz więcej