Sukces w walce z dżihadystami. Nie żyje lokalny watażka

W operacji wzięły udział samoloty szturmowe Dassault Mirage 2000 (fot. FB/Ministère des Armées)

W przeprowadzonych w okręgu Menaki na północy Mali nalotach francuskiego lotnictwa zginął jeden z przywódców lokalnej gałęzi Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary, por. Mohamed Ag Almouner – poinformował rzecznik francuskiego sztabu generalnego płk Patrik Steiger. Zginął również m.in. jeden z ochroniarzy terrorysty.

Dowódca ISIS w Afganistanie zabity. Już czwarty w ciągu dwóch lat

Lider Państwa Islamskiego w Afganistanie zginął w nalocie w prowincji Nangarhar leżącej we wschodniej części kraju. Abu Sayed Orakzai został...

zobacz więcej

Przywódca saharyjskiego Państwa Islamskiego, którego oddziały bojowe prowadzą działalność terrorystyczną na obszarze Mali, Burkiny Faso i Nigru, rezydował w jednym z obozowisk rozlokowanych w zalesionym i trudno dostępnym, pogranicznym regionie Gao.

Podczas nalotów francuskiego lotnictwa zginęła też kobieta i jej kilkunastoletni syn, a jeden z dżihadystów jest poważnie ranny – zaznaczył Steiger.

Rzecznik francuskiego sztabu generalnego podkreślił, że operacje francuskich sił zbrojnych w Mali planowane są w taki sposób, by z góry wykluczyć możliwość ofiar wśród ludności cywilnej i przeprowadzać je z największą precyzją. Nie zawsze się to jednak udaje. Wyraził współczucie wobec rodzin osób, które straciły życie.

Terroryści znów uderzyli w Mali. Podejrzenie pada na Al-Kaidę

W ataku na hotel La Falaise w Bandiagarze, do jakiego doszło w późnych godzinach wieczornych, zginął żołnierz, który ochraniał wejście, zaś dwoje...

zobacz więcej

Nalot i wypad

W operacji, która rozpoczęła się w nocy z niedzieli na poniedziałek uczestniczyły dwa francuskie samoloty myśliwsko-szturmowe nowej generacji Dassault Mirage 2000 – wyjaśnia agencja AFP. Po nalotach do akcji weszły siły lądowe, które dotarły do obozu, gdzie zginął Ag Almouner.

W pięciu krajach regionu – w Mali, Nigrze, Burkinie Faso, Mauretanii i Czadzie – dyslokowanych jest łącznie około 4 tys. żołnierzy francuskich wchodzących w skład kontyngentów pokojowych.

W Mali dochodzi do licznych zamachów i ataków islamistów. Obok sił bojowych Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary, które ma na swym koncie m.in. napad na siły wojskowe w Nigrze w październiku 2017, w którym zginęło 4 komandosów amerykańskich i 4 żołnierzy z armii Nigru, aktywne jest również malijskie ugrupowanie zbrojne Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin – Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów, które przeprowadza ataki na cywilne i wojskowe cele w Mali i poza jego granicami.

Siły pokojowe ONZ są obecne w Mali od 2013 r. Przybyły, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Ich liczebność sięga 11 tys. W lipcu 2015 roku zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako oraz przywódców rebelii Tuaregów na północy kraju. Rebelię tę wykorzystali islamiści dla siania chaosu w Mali oraz w jego sąsiedztwie.

źródło:

Zobacz więcej