Spadek przeciętnej długości życia w najbogatszych krajach świata

Obniżenie się przeciętnej długości życia odnotowano w 12 krajach, jeśli chodzi o mężczyzn, oraz w 11 krajach w przypadku kobiet (fot. Shutterstock/belushi)

Większość spośród osiemnastu najbardziej rozwiniętych krajów, w tym szczególnie USA i Wielka Brytania, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odnotowała spadek przeciętnej oczekiwanej długości życia – alarmuje „British Medical Journal”.

Poznano idealną długość snu. Zbyt krótki lub zbyt długi sen to ryzyko groźnych chorób

Idealna długość snu w ciągu nocy wynosi od sześciu do ośmiu godzin – pokazuje analiza badań z udziałem ponad miliona dorosłych osób. Krótszy lub...

zobacz więcej

Spadek ten nastąpił w 2015 r. i jest nieznaczny. W przypadku kobiet przeciętna oczekiwana długość życia skróciła się o 2,5 miesięcy, a u mężczyzn – nieco ponad dwa miesiące. Nigdy jednak nie odnotowano tego spadku jednocześnie w większości najbogatszych krajów.

Spośród osiemnastu państw, które analizowano, takich jak: USA, Japonia, Włochy, Portugalia, Szwecja i Wielka Brytania, obniżenie się przeciętnej długości życia odnotowano w 12 krajach, jeśli chodzi o mężczyzn, oraz w 11 krajach w przypadku kobiet.

Współautorka raportu Jessica Ho z University of Southern California w Los Angeles twierdzi, że w niektórych krajach dochodziło już do okresowego spadku przeciętnej oczekiwanej długości życia, ale nie w tak dużym stopniu.

Z raportu wynika, że w wielu krajach głównym tego powodem był wzrost zachorowalności na grypę w sezonie 2014/2015, szczególnie wśród osób po 65. roku życia. Wśród seniorów zwiększyła się również zachorowalność na choroby układu krążenia oraz układu nerwowego, w tym na chorobę Alzheimera.

Zwrot w badaniach nad autyzmem? Pomoże… obserwacja ruchu

Zarówno kobiety jak i mężczyźni szybko identyfikują kierunek ruchu obiektów, ale mężczyźni robią to w krótszym czasie – ustalili amerykańscy...

zobacz więcej

W większości badanych państw spadek ten przynajmniej częściowo został zrekompensowany wzrostem oczekiwanej długości życia w 2016 r. Nie udało się tego osiągnąć w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ponieważ spadek ten w obu tych krajach nadal się utrzymywał.

Dr Steven H. Woolf z Virginia Commonwealth University w Richmond twierdzi, że obniżenie przeciętnej oczekiwanej długości życia związane jest z wieloma czynnikami. Jednym z nich jest większa śmiertelność wśród osób poniżej 65. roku życia, do której przyczyniło się nadużywanie opiatów, jak również alkoholu i papierosów. Wzrosła także śmiertelność z powodu chorób serca i układu oddechowego oraz śmiertelność dzieci w okresie okołoporodowym.

Domantas Jasilionis z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech zwraca uwagę, że gorszą oczekiwaną długość życia wielu osób nie można tłumaczyć jedynie niekorzystnym dla zdrowia stylem życia. – Tym złym wyborom może coś sprzyjać, np. wykluczenie społeczne, niskie dochody i brak perspektyw – przekonuje niemiecka specjalistka.

źródło:

Zobacz więcej