RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwrot w badaniach nad autyzmem? Pomoże… obserwacja ruchu

Eksperyment może pomóc w leczeniu autyzmu (fot. Andrew Hasson/Getty Images)

Zarówno kobiety jak i mężczyźni szybko identyfikują kierunek ruchu obiektów, ale mężczyźni robią to w krótszym czasie – ustalili amerykańscy naukowcy. Badanie może pomóc w ustaleniu, dlaczego autyzm częściej występuje u mężczyzn.

Wyprostuj się! Dzięki temu poprawisz pracę mózgu

Wyprostowana pozycja sprzyja umiejętnościom matematycznym, na co wskazuje eksperyment z udziałem studentów. Według jego autorów podobny efekt można...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) wykazali, że przedstawiciele obojga płci potrzebują zaledwie ułamka sekundy na stwierdzenie, czy widoczne na ekranie obiekty poruszają się w prawo czy w lewo. Mężczyźni podejmują jednak tego typu decyzje w czasie od 25 do 75 proc. krótszym, niż kobiety – informuje czasopismo naukowe „Current Biology”.

– Byliśmy bardzo zaskoczeni wynikiem badania. Istnieje niewiele danych wskazujących na różnice międzypłciowe w zakresie wczesnego postrzegania wzrokowego, zwłaszcza o takim nasileniu – komentuje Scott Murray, jeden z autorów eksperymentu.

Zdaniem badaczy nie oznacza to wcale, że mężczyźni lepiej przetwarzają impulsy wzrokowe, ponieważ podobny efekt – szybsze postrzeganie ruchu – obserwuje się również u osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu, chorych na depresję oraz seniorów. Tymczasem u tych osób procesy mózgowe regulujące aktywność nerwową są przeważnie zakłócone.

Naukowcy nie znaleźli też żadnych różnic pomiędzy płciami podczas badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. W związku z tym planują nadal zgłębiać zagadnienie dotyczące rozbieżności pomiędzy mężczyznami a kobietami w zakresie postrzegania ruchu, by w przyszłości ustalić, co leży u podłoża tego zjawiska. Ich badania mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz ustalenia, dlaczego autyzm częściej występuje u mężczyzn.

źródło:

Zobacz więcej