RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Wiednia nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego

Austriacy uzgodnili z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, że pomnik stanie w polskim mieście (fot. Materiały prasowe)

W 335. rocznicę wiktorii wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem miał stanąć pomnik upamiętniający króla Jana III Sobieskiego i polską husarię. Projekt pomnika nie podoba się jednak lokalnym władzom. Uzgodniły one z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, że monument stanie w polskim mieście – podaje prowadzony przez austriacką Polonię portal polonika.at.

Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu pod znakiem zapytania. Tablica zniknęła

Zniknęła tablica z cokołu pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. „Nasz Dziennik” ocenia, że los monumentu też nie jest pewny.

zobacz więcej

O budowę obiektu starał się od pięciu lat krakowski Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego. Niedawno jednak zaczęły pojawiać się wiadomości, że odsłonięcie monumentu stoi pod znakiem zapytania. Redakcja portalu polonika.at zasięgnęła informacji w wiedeńskim Ratuszu.

W wydanym 23 sierpnia oświadczeniu pierwszego prezydenta wiedeńskiego Landtagu Ernsta Wollera napisano:

„Warunkiem wzniesienia pomników w Wiedniu jest pozytywna ocena »Rady doradczej ds. pomników i miejsc pamięci«, powołanej przez miasto Wiedeń w 2017 r. Rada ta wypowiedziała się jednak negatywnie odnośnie proponowanego projektu pomnika.

Podczas spotkania burmistrza Wiednia, Michaela Ludwiga i prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, które odbyło się 11 lipca 2018 r. w Wiedniu, obydwa miasta porozumiały się zatem na najwyższym szczeblu, że negatywnie oceniony pomnik nie stanie w Wiedniu, ale powinno się znaleźć dla niego godne miejsce w Krakowie. Zgodnie z propozycją Wiednia, burmistrz i prezydent zgodzili się, aby został zaprojektowany i wybudowany nowy pomnik, który stanie w Wiedniu.

Wiedeń zaproponował Krakowowi, jako swemu partnerskiemu miastu, aby w ścisłej z nim współpracy rozpisać międzynarodowy konkurs na odpowiadający dzisiejszym standardom sposób upamiętnienia w Wiedniu Jana III Sobieskiego. Upamiętnienie to powinno łączyć historyczny kontekst z ukierunkowaną na przyszłość europejską kulturą pamięci. Koszty takiego upamiętnienia poniesie Wiedeń. Polskie artystki i polscy artyści będą mogli uczestniczyć w tym konkursie. Miasto Kraków zostanie również zaproszone do oddelegowania członka do konkursowego jury”.

Austria: zatrzymanie po zbezczeszczeniu pomnika na wzgórzu Kahlenberg

Austriacka policja zatrzymała w Wiedniu dwie osoby podejrzane o wykonanie w miejscach publicznych co najmniej dziesięciu graffiti; teraz sprawdza...

zobacz więcej

Kamień węgielny pod budowę, której inicjatorem jest Piotr Zapart, został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę bitwy, która zmieniła bieg historii. Znajdujący się na miejscu cokół był już dewastowany. We wrześniu 2017 r. napisano na nim „No nazi!”. Z kolei pomiędzy 13 a 16 lipca zniknęła umieszczona na cokole tablica przedstawiająca wizualizację pomnika z informacjami o projekcie i jego historii w języku polskim i niemieckim. Ustawiono ją trzy lata temu.

Sam 4-tonowy pomnik, odlany w Polsce, miał zostać przewieziony na miejsce w najbliższym czasie.

Jak czytamy na portalu gazetakrakowska.pl, „osoby zaangażowane w budowę pomnika twierdzą, że burmistrz ulega naciskom frakcji skrajnie lewicowych, według których pomnik ma wydźwięk antyturecki. Władze kraju liczą się z tą mniejszością narodową, ponieważ w Austrii mieszka ok. pół miliona muzułmanów, z czego duża część to Turcy”.

Burmistrz Wiednia Michael Ludwig jest socjaldemokratą.

źródło:
Zobacz więcej