TVP zaprezentowała jesienną ramówkę. „Jesteśmy Telewizją Polską i mamy obowiązki polskie”

– Jesteśmy Telewizją Polską i mamy obowiązki polskie – podkreślił prezes TVP Jacek Kurski w przemówieniu otwierającym uroczystość prezentacji jesiennej ramówki telewizji. Jak mówił, w 100-lecie niepodległości telewizja publiczna będzie stawiać nacisk na przekaz tożsamościowy.

Jacek Kurski: Po raz pierwszy od 16 lat nastąpił wzrost oglądalności TVP

– Po raz pierwszy od 16 lat nastąpił wzrost oglądalności zarówno TVP1, TVP2 i całej grupy Telewizji Polskiej – poinformował we wtorek prezes TVP...

zobacz więcej

Kurski rozpoczął przemówienie od podsumowania minionych miesięcy w telewizji. Jak powiedział, udało się „odbudować siłę i prestiż TVP”. Podkreślił, że pierwszy raz od 17 lat miał miejsce bezwzględny wzrost oglądalności TVP1 i TVP2, przypominając o rekordowych wynikach mundialu.

– Kiedy dwa i pół roku temu stawałem na czele zarządu Telewizji Polskiej, miałem jedno marzenie i jedną obietnicę. Żeby odbudować siłę, prestiż i pozycję Telewizji Polskiej. Marzyłem o tej chwili, która dzieje się teraz, kiedy mogę zakomunikować państwu, że po raz pierwszy od szesnastu lat, od 2002 r., według zaniżających wielokrotnie nasze notowania i oglądalność wskazań monopolisty telemetrycznego, ale nawet według niego, nastąpił bezwzględny wzrost oglądalności TVP1 i TVP2 w stosunku półrocze 2018 do półrocza 2017 – powiedział Kurski.

Szczególny nacisk Kurski położył na produkcje historyczne.

– Mieliśmy odwagę, żeby opowiedzieć historię Polski, odwołać się do masowej wyobraźni widza – mówił Kurski.

Jednym z hitów nadchodzącej jesieni ma być serial „Drogi wolności”, opowiadający o losach krakowskiej rodziny u progu odradzającej się niepodległości. Również jesienią, 11 listopada, TVP wyświetli pilotażowy odcinek serialu „Młody Piłsudski”, opowiadającego o życiu przyszłego marszałka w okresie pomiędzy zamachem na cara Aleksandra III z 1881 r. a napadem na pociąg w Bezdanach w 1908 r. W całości serial ma być wyświetlany wiosną przyszłego roku.

– Jesteśmy Telewizją Polską i mamy obowiązki polskie – podkreślił prezes TVP.

– Telewizja idzie w stronę widowisk na żywo – mówił Kurski. Zapowiedział poprawę publicystyki na żywo, „jeszcze lepsze Wiadomości” oraz nowe formaty muzyczne na żywo, w tym program „Roztańczony PGE Narodowy”. Już 22 września koncert live w TVP2.

Już od 22 sierpnia wielbiciele piłkarskich emocji mogą oglądać w Jedynce mecze Ligi Mistrzów, a od 9 września po kilku latach nieobecności do TVP powrócą transmisje meczów polskiej reprezentacji w siatkówce. Z kolei od listopada telewizja publiczna zaprasza do wspólnego kibicowania polskim skoczkom narciarskim.

Kolejny hit TVP. „Drogi wolności” z wielomilionową widownią

zobacz więcej

Mocnym punktem ramówki mają być spektakle Teatru Telewizji. Na jesieni TVP wyświetli spektakle o Fryderyku Chopinie, Edwardzie Raczyńskim, prymasie Auguście Hlondzie, Tadeuszu Rejtanie, ks. Jerzym Popiełuszce oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto emisje popularnych seriali i programów rozrywkowych TVP1 i TVP2 mają zostać utrzymane.

– Telewizja Polska przygotowała dla was najlepszą możliwą ofertę tej jesieni – podsumował prezes TVP.

Jako drugi głos zabrał Maciej Stanecki.

Wiceprezes zarządu TVP poinformował, że jesienią w stacji pokazywane będzie „zarówno kino noir, jak i współczesne, lekkie fabuły, a obok oper przygotowano dla widzów pasmo didżejskie”. – Ważne jest dbanie o proporcje pomiędzy klasyką a kulturą popularną. TVP Kultura jako najważniejszy program telewizyjny o kulturze powinna być obecna zarówno na festiwalu Audioriver, jak i na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumencie Historycznym. Widzowie cenią nas za różnorodność oferty i bardzo o nią dbamy – zwrócił uwagę.

Stanecki skoncentrował się na wyświetleniach online. Jak podkreślał, w pierwszym półroczu miało miejsce ponad 100 milionów odsłon materiałów wideo – co stanowi wzrost o ponad 30 mln względem poprzedniego notowania. Stanecki zapowiedział nowe programy w serwisie abonamentowym i „wyjątkową liczbę programów dedykowanych do internetu”. Jak mówił, znaczący wzrost notowano także na portalu tvp.info – 1,7 mln unikalnych odbiorców przy ponad milionie odbiorców przy urządzeniach mobilnych.

Wzbogacona ma być oferta na platformach TVP Sport oraz VOD. Nowością będzie serwis internetowy Regiony TVP. Kierownictwo TVP chce położyć nacisk na prezentację wiadomości lokalnych. Dzięki stronie głównej „nasi najlepsi dziennikarze regionalni będą obecni w całej Polsce” – powiedział Stanecki. Ponadto na 100-lecie niepodległości dostępnych online ma być 100 spektakli Telewizji Polskiej.

źródło:
Zobacz więcej