RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marek Jakubiak kandydatem Kukiz'15 na prezydenta Warszawy

Marek Jakubiak będzie kandydatem Kukiz’15 na prezydenta Warszawy. Decyzję ruchu ogłosił lider ugrupowania, Paweł Kukiz. Inny kandydat na prezydenta stolicy, Patryk Jaki, powiedział na konferencji prasowej, że w przypadku swojej wygranej mógłby zaproponować Jakubiakowi funkcję wiceprezydenta Warszawy.

Walka o Warszawę i Kraków. Jaki tuż za Trzaskowskim. Wassermann przed Majchrowskim

Patryk Jaki do Rafała Trzaskowskiego traci zaledwie jeden punkt procentowy. Małgorzata Wassermann wygrywa z Jackiem Majchrowskim w Krakowie –...

zobacz więcej

Przed zgłoszeniem komitetu wyborczego Kukiz'15 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie lider ruchu Paweł Kukiz wskazał jako kandydata na prezydenta stolicy posła Marka Jakubiaka.

– To, co się dzieje na naszych oczach, te jabłuszka, te przyklejane plastrem szyby ustawionych drzwi przypomina mi trochę piaskownicę, a przecież mówimy o mieście, które jest bohaterem, które setkami tysięcy istnień życia ludzkiego walczyło o swój byt, o swoją tożsamość – ocenił kandydat Kukiz'15. – Dzisiaj chcemy zupełnie inaczej potraktować Warszawę, pragmatycznie – mówił Jakubiak.

– Startuję dzięki zaufaniu moich przyjaciół po to, żeby wygrać i żeby Warszawie przywrócić jej miejsce tak w Europie, jak i w naszych sercach. Mam nadzieję, że moje doświadczenie dotyczące przedsiębiorczości, zarządzania, moje doświadczenie związane z pracą z ludźmi zaowocuje tym, że Warszawa pójdzie parę kroków do przodu, a nie będzie dalej się zadłużała i trzymała pierwsze miejsce jako najbardziej zadłużona gmina w Polsce. Dla mnie to jest po prostu potwarz – dodał.

Jakubiak wiceprezydentem Warszawy?

– Z szacunkiem podchodzę do Marka Jakubiaka – powiedział w czwartek PAP kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, odnosząc się do kandydatury Kukiz'15 na prezydenta stolicy. Jaki dodał, że w przypadku swojej wygranej mógłby zaproponować Jakubiakowi funkcję wiceprezydenta Warszawy.

Jak podkreślił kandydat Zjednoczonej Prawicy, przed pierwszą turą wyborów w Warszawie najważniejsze jest „by nie rozdrabniać głosów”, bo to – według niego – działa na korzyść kandydata PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego. – To może spowodować, że Trzaskowski wygra w pierwszej turze i Warszawą będzie rządziła ta sama ekipa, która rządzi od 12 lat, w tym mafia reprywatyzacyjna, deweloperzy – oświadczył.

Wybory prezydenckie w Warszawie. Patryk Jaki goni Rafała Trzaskowskiego

Różnica między Rafałem Trzaskowskim a Patrykiem Jakim w pierwszej turze wyborów na prezydenta Warszawy wyniosłaby zaledwie 4 punkty procentowe –...

zobacz więcej

Marek Jakubiak urodził się w 1959 roku w Warszawie. Jest przedsiębiorcą; absolwentem szkoły chorążych na wydziale lotnictwa ze specjalizacją eksploatacja samolotu. Ukończył również policealne studium zawodowe ze specjalizacją organizacja pracy kulturalno-oświatowej. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. uzyskał mandat posła z okręgu płockiego z ramienia Kukiz’15.

W Sejmie zasiada m.in. w komisji obrony narodowej, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego. W lipcu 2018 r. został wiceprzewodniczącym komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

Do tej pory chęć ubiegania się o prezydenturę Warszawy ogłosili oprócz Jakiego i Jakubiaka m.in. kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski, lider Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak (komitet Wygra Warszawa), rzecznik PSL Jakub Stefaniak, b. wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, kandydat SLD Andrzej Rozenek, Justyna Glusman (Koalicja Ruchów Miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze), burmistrz Targówka Sławomir Antonik (Bezpartyjni), a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej