RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Patryk Jaki: Warszawa może budować metro szybciej

– Stolica Bułgarii otworzy do 2020 r. 35 km metra; skoro ona potrafiła, Warszawa też może – mówił w Sofii kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Zapewnił, że jeśli wygra wybory w stolicy, to od razu przystąpi do budowy III i IV linii metra.

Jaki: Debata z Trzaskowskim? Zawsze i wszędzie

– Debata z Rafałem Trzaskowskim zawsze i wszędzie – zadeklarował we wtorek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki pytany,...

zobacz więcej

– To, co tu widzimy, to wielki wstyd dla rządzącej Warszawą PO. My przez 12 lat słyszymy, że metra nie da się szybciej budować, że wszystko dzieje się w sposób zaplanowany. Tymczasem zobaczcie – stolica Bułgarii, dużo słabsza gospodarczo od nas, mająca ponad cztery razy niższy budżet niż budżet Warszawy, (...) do 2020 r. otworzy 35 km metra dokładnie w takim samym czasie, jak Hanna Gronkiewicz-Waltz rządzi Warszawą – powiedział.

Jaki mówił, że „Warszawa, dysponująca budżetem w wysokości 17 mld, buduje 10 km metra, podczas gdy Sofia z czteromiliardowym budżetem chce oddać do 2020 r. 35 km metra, a do dziś zbudowała 27 km”.

– Musimy mieć ambitną Warszawę, ambitne plany. Warszawa zasługuje na to, aby przyśpieszyć budowę metra – podkreślił Jaki.


– My pokazujemy dziś państwu, że można. Skoro w słabszej gospodarczo Bułgarii, która ma tyle problemów, można budować trzy razy szybciej metro, to w Warszawie też można – dodał.

Wcześniej Jaki spotkał się z członkiem zarządu sofijskiego metra Krasimirem Savovem, który przybliżył historię jego rozbudowy w ostatnich latach. Savov mówił też o źródłach finansowania budowy, jej kosztach, planach dalszej rozbudowy, a także o statystykach przepustowości podziemnej kolejki oraz infrastrukturze, w którą wyposażono poszczególne stacje metra. >Wyjazd do Sofii to pierwsza odsłona akcji #NieMowcieZeSieNieDa, zainaugurowanej w poniedziałek. W jej ramach, oprócz metra, Jaki chce porównywać różne obszary pracy samorządu Warszawy z innymi stolicami o zbliżonym potencjale i liczbie mieszkańców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej