RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rafał Trzaskowski obiecuje nowe linie metra

Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski  podczas konferencji prasowej pt. "Stolica Lepszej Komunikacji" na terenie zajezdni SKM (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej pt. "Stolica Lepszej Komunikacji" na terenie zajezdni SKM (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy obiecuje, że jeśli wygra, powstaną nowe linie metra. Podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski zapowiedział budowę nowego systemu komunikacji miejskiej, w skład którego mają wchodzić przede wszystkim metro i tramwaje. Poseł zapowiedział dokończenie budowy drugiej linii podziemnej kolejki i budowę trzech kolejnych. Trzecia i czwarta linia mają połączyć Pragę-Południe z Ursusem.

„PO planowała zamrozić budowę metra w Warszawie nawet na 22 lata”

– Platforma Obywatelska planowała zamrozić budowę metra w Warszawie nawet na 22 lata; jeżeli Rafał Trzaskowski będzie zapowiadał nagłą budowę...

zobacz więcej

– Stacja z Warszawy Stadion przez Warszawę Wschodnią, Mińską, do ronda Wiatraczna i dalej przez Gocław, Powsińską, aż do Wilanowskiej, Dworca Południowego – to jest trzecia linia metra, którą chcielibyśmy zbudować. Jest szczególnie istotna dla Pragi-Południe, to druga największa dzielnica Warszawy. Ważne, żeby miała jak najlepszą komunikację miejską – powiedział Rafał Trzaskowski.

Piąta linia ma być przedłużeniem pierwszej – z Młocin na Białołękę. Kandydat na prezydenta Warszawy powiedział, że przygotowania do budowy rozpoczną się w czasie przyszłej kadencji. Zadeklarował, że druga linia zostanie dokończona do 2023 r. Nie chciał jednak podać dat zakończenia pozostałych inwestycji ze względu na trudności techniczne budowy.

– Była zniszczona, zburzona i w związku z tym często się napotykano na problemy w czasie budowania metra i skomplikowanej sytuacji geologicznej, która jest zupełnie inna niż w innych miastach, ale te daty na pewno możemy potwierdzić w czasie kadencji. Kończymy i rozszerzamy drugą linie metra, zaczynamy realizować trzecią i planować inne inwestycje – dodał Trzaskowski.

Trzaskowski rozpoczął akcję w stolicy. Poproszono go o… naprawę drzwi [WIDEO]

Rafał Trzaskowski zainaugurował akcję „Otwarte drzwi dla Warszawy”, podczas której będzie się spotykał z mieszkańcami stolicy. Już na początku,...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej szef sztabu wyborczego Patryka Jakiego Oliwer Kubicki stwierdził, że na zapowiedzi Trzaskowskiego dotyczące budowy metra należy spojrzeć z właściwej perspektywy i przypomnieć sobie, co jego ugrupowanie mówiło na temat budowy metra na przestrzeni ostatnich lat.

– Platforma Obywatelska planowała zamrozić budowę metra w Warszawie nawet na 22 lata; jeżeli Rafał Trzaskowski będzie zapowiadał nagłą budowę metra, to będzie łatwo ocenić wiarygodność tych obietnic – powiedział.

Kubicki zaprezentował też dokument, z którego – jak mówił – wynika, że „PO planowała zamrozić budowę metra w Warszawie nawet na 22 lata”.

– To raport „Warszawskie Badania Roku 2015”, aktualizowany w lipcu 2017 r. Tutaj część z inwestycji miała być realizowana dopiero 12 lat po zakończeniu linii M2, czyli część inwestycji zamrożono na 12 lat, a część nawet na 22 lata – wskazał szef sztabu wyborczego Patryka Jakiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej