RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki: nasz rząd odbudowuje tory kolejowe na skalę nieznaną

Przystępujemy do ogromnej fazy remontów szlaków kolejowych, na co przeznaczyliśmy 67 mld zł. To jest kwota bez precedensu - mówił premier Mateusz Morawiecki w Dęblinie. Jak stwierdził, rząd odbudowuje tory kolejowe "w wielkości do tej pory zupełnie nieznanej".

Premier zaznaczył, że 25 lat temu mieliśmy ok. 25 tys. km torów kolejowych, 30 lat temu to było 30 tys. km, a dziś to jest 19 tys. km linii kolejowych. – Polska niestety w czasach III Rzeczpospolitej zwijała się.(...) Zwijanie Polski można było obserwować na przykładzie szlaków kolejowych – stwierdził.

Odbudowa szlaków kolejowych zwiększy komfort życia, bezpieczeństwo i przyczyni się do rozwoju gospodarczego - dodał szef rządu. – A przez to uczynimy Polskę jedną – dodał, zaznaczając, że chodzi o połączenie w wymiarze infrastrukturalnym.

Dęblin leży na remontowanym szlaku kolejowym Warszawa-Lublin.


„Lubelszczyzna jest i w najbliższych latach będzie wielkim placem budowy dróg”. Nowy odcinek S12 otwarty

Zależy nam, aby kolejnictwo „odzyskało swój dawny blask”

– Po to remontujemy, dokonujemy największej w historii ostatnich przynajmniej 30 lat inwestycji w kolejnictwo, w drogi kolejowe, w ciągi kolejowe, odbudowę zamkniętych i budowę nowych dróg kolejowych, szlaków kolejowych, po to, żeby zwiększyć komfort, zwiększyć bezpieczeństwo, zmniejszyć również emisje, a więc zanieczyszczenie środowiska – powiedział premier.

Dodał, że zależy im na tym, „aby ta zapomniana część gospodarki polskiej, jaką było kolejnictwo, żeby ona odzyskała swój dawny blask”.

Jak mówił szef rządu, trwająca modernizacja linii kolejowej Warszawa – Lublin „znacząco skróci czas podróży” na tej trasie. – Jest inwestycją ogromną. Pochłonie prawie 3 mld zł. Mamy te środki przeznaczone na tą inwestycję – powiedział.


Modernizacja dworca w Dęblinie

Jak dodał, w samym Dęblinie jest remontowany dworzec kolejowy. – Bardzo zaniedbany. Będzie remontowany kosztem 145 mln zł. A więc też potężna inwestycja, na którą przeznaczamy środki. To zwiększy atrakcyjność Dęblina, okolic, i tej części województwa lubelskiego – ocenił premier.

Zgodnie z planem, na stacji Dęblin docelowo zostaną wybudowane trzy nowe perony, które zyskają funkcjonalne wiaty, ławki, zegary, oświetlenie i tablice informacyjne. Będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, a ścieżki dotykowe ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym. Rowerzyści skorzystają ze specjalnych stojaków na rowery.

Dofinansowanie UE – ponad 2,9 mld zł

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, odcinek Pilawa – Dęblin w km 55.600 – 107.283 etap I” jest największym projektem w Krajowym Programie Kolejowym. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi ponad 3,4 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ wynosi ponad 2,9 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej