RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Hiszpanii nigdy nie mieszkało tylu muzułmanów, co teraz

Muzułmanie mieszkający w Hiszpanii modlą się w centrum sportowym Can Ricard w Barcelonie (fot. PAP/EPA/TONI ALBIR)
Muzułmanie mieszkający w Hiszpanii modlą się w centrum sportowym Can Ricard w Barcelonie (fot. PAP/EPA/TONI ALBIR)

W Hiszpanii mieszka rekordowa w historii tego kraju liczba muzułmanów, blisko 2 mln, tak wynika z opublikowanych we wtorek danych Związku Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii. Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o ok. 300 tys.

Ponad 2 mln muzułmanów w Mekce. Pielgrzymka do świątyni jest jednym z pięciu filarów islamu

Ponad 2 mln muzułmanów przybyło do Arabii Saudyjskiej na rozpoczynający się w niedzielę hadżdż, czyli pielgrzymkę do Mekki, gdzie urodził się i...

zobacz więcej

Według danych Związku Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii (UCIDE) najwięcej wyznawców islamu mieszka we wschodnich i południowych prowincjach Hiszpanii.

Islamiści stanowią już prawie połowę populacji w Ceucie. Z kolei w drugiej hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej, Melilli, ich odsetek wynosi 53 proc.

Ze statystyk UCIDE wynika, że populacja muzułmanów rośnie szybko w prowincjach na północy Hiszpanii, gdzie dotychczas mieszkało ich stosunkowo niewielu. W prowincji Guipuzcoa w Kraju Basków grono wyznawców islamu powiększyło się od 2012 r. o prawie 80 proc. Z kolei w Lugo i La Corunie, w północno-zachodniej części kraju, nastąpił w tym czasie wzrost o 30 proc.

Kierownictwo UCIDE wskazuje, że wraz z masowym przyznawaniem przez Madryt obywatelstwa hiszpańskiego imigrantom z krajów Afryki Północnej, głównie Maroka, w ostatnich latach przybywa Hiszpanów będących muzułmanami. Ze statystyk wynika, że paszport tego państwa lub Maroka ma już ośmiu na dziesięciu islamistów mieszkających w tym iberyjskim kraju.

UCIDE wskazało też na stosunkowo dużą aktywność muzułmanów w tworzeniu własnych instytucji i stowarzyszeń. Szacuje się, że wspólnoty tego wyznania zarejestrowały już 1630 różnego rodzaju organizacji.

Zamach talibów na prezydenta Afganistanu. „Atak rakietowy mnie nie powstrzyma”

Talibowie wystrzelili rakiety w stronę pałacu prezydenckiego w Kabulu, kiedy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani występował w telewizji z okazji...

zobacz więcej

W poniedziałek uzbrojony w nóż 29-letni muzułmanin wdarł się do komisariatu w Cornella de Llobregat koło Barcelony. Pochodzący z Algierii mężczyzna został zastrzelony po tym gdy krzyknął "Allah Akbar".

Według katalońskiej policji zdarzenie było nieudaną próbą zamachu terrorystycznego. 

Śledczy przypuszczają, że poniedziałkowy atak mógł być formą upamiętnienia przez agresora zeszłorocznych zamachów w Katalonii, w których śmierć z rąk terrorystów poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Dżihadyści pochodzenia marokańskiego zaatakowali w Barcelonie i Cambrils 17 i 18 sierpnia 2017 r. przy użyciu samochodów oraz noży. Większość z nich, choć miała paszport Maroka, urodziła się w rodzinach imigrantów na terenie Hiszpanii.

Z danych hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych wynika, że w 2016 i 2017 r. Maroko było krajem, którego obywatele najliczniej przypływali do Hiszpanii bez ważnych dokumentów. W 2016 r. dotarło ich ok. 3,4 tys., a rok później już prawie 6 tys.

źródło:

Zobacz więcej