Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Papież w sprawie pedofilii: Nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie

Papież Franciszek (fot. REUTERS/Alessandro Bianchi)

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek liście do wiernych na temat skandalu pedofilii w Kościele przyznał, że w przeszłości doszło do błędów i zaniedbań w reakcji na te wydarzenia oraz do ich lekceważenia. „Nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie” – napisał.

Papież: Trzeba naśladować Jezusa, a nie otaczający nas świat

Papież Franciszek powiedział, że życie wieczne można osiągnąć naśladując Jezusa, a nie spełniając kryteria otaczającego nas świata. Mówił, że...

zobacz więcej

„Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich” – napisał Franciszek.

Przywołał następnie słowa ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Josepha Ratzingera, który podczas drogi krzyżowej w 2005 roku w Koloseum powiedział: „Ile brudu jest w Kościele i to właśnie wśród tych, którzy poprzez kapłaństwo powinni należeć całkowicie do Niego! Ileż pychy i samouwielbienia! Jak mało cenimy sobie sakrament pojednania, w którym On czeka, by nas podźwignąć z upadków!”.

Papież Franciszek wskazał: „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób”.

Papież Franciszek: św. Stanisław Kostka jest wzorem dla polskiej młodzieży

„Niech św. Stanisław uczy Was tej wolności, która nie jest biegiem na oślep, ale zdolnością rozeznawania celu i obierania najlepszych dróg...

zobacz więcej

„Przestępstwo to wywołuje głębokie rany cierpienia i niemocy, przede wszystkim u ofiar, ale także w ich rodzinach i całej wspólnocie, niezależnie od tego, czy są to osoby wierzące, czy też niewierzące. Patrząc w przeszłość, nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód” – dodał papież.

„Patrząc w przyszłość, nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie. Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem, dlatego musimy ponownie podkreślić nasze wysiłki, aby zapewnić ochronę nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia” – napisał Franciszek.

Na zakończenie listu podkreślił: „Niech Duch Święty da nam łaskę nawrócenia i namaszczenia wewnętrznego, abyśmy w obliczu tego przestępstwa nadużyć mogli wyrazić naszą skruchę i naszą stanowczość, by odważnie z nimi walczyć".

źródło:

Zobacz więcej