Brazylia: Ataki odwetowe na obozy uchodźców z Wenezueli

Napastnicy podpalali i niszczyli namioty uchodźców (fot. Reuters/Nacho Doce)

Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza.

Neonaziści starli się w Berlinie z antyfaszystami. Ranny został policjant

Około pięciuset antyfaszystowskich działaczy starło się w Berlinie z podobną liczbą neonazistów, którzy obchodzili 31. rocznicę samobójczej śmierci...

zobacz więcej

Napastnicy podpalali i niszczyli namioty uchodźców a także ich dobytek, zmuszając wielu z nich do powrotu do swojego kraju. Według policji nikt nie został ranny. Nikogo też nie aresztowano.

12-tysięczne miasto Pacaraima leży przy granicy z Wenezuelą, w stanie Roraima, na głównym szlaku, którym dziesiątki tysięcy Wenezuelczyków uciekły już z ogarniętego kryzysem politycznym i gospodarczym kraju.

Jak twierdzą miejscowe władze, masowy napływ migrantów z Wenezueli doprowadził do wzrostu przestępczości i nastrojów ksenofobicznych.

Rząd Wenezueli wyraził zaniepokojenie doniesieniami o atakach na swoich obywateli i poprosił Brazylię o zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych mówi, że przemoc była podsycana przez ksenofobię.

źródło:

Zobacz więcej