Państwowy pogrzeb ofiar katastrofy budowlanej w Genui

W Genui odbyły się w sobotę państwowe uroczystości pogrzebowe 19 z 41 potwierdzonych dotychczas ofiar zawalenia się wiaduktu w tym mieście. W ceremonii uczestniczyli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giuseppe Conte.

Genua: Pod gruzami odnaleziono zgnieciony wrak samochodu

We włoskiej Genui do 41 wzrosła liczba ofiar wtorkowego zawalenia się wiaduktu na autostradzie. Pod gruzami pracujący na miejscu ratownicy...

zobacz więcej

W związku z oficjalną ceremonią sobota jest we Włoszech dniem żałoby narodowej.

Uroczystości w hali genueńskich targów przewodniczył metropolita miasta kardynał Angelo Bagnasco. Powiedział on między innymi, że katastrofa mostu „wywołała ranę w sercu Genui”.

– Rana jest głęboka, a powstała przede wszystkim z bezgranicznego bólu po tych, którzy stracili życie i zaginionych, ich bliskich, rannych, wielu ewakuowanych – mówił arcybiskup miasta.

Kardynał Bagnasco podkreślił: „Wiemy, że jakiekolwiek ludzkie słowo, nawet szczere, to niewiele w obliczu takiej tragedii, tak jak niezbędna sprawiedliwość niczego nie może przekreślić ani przywrócić”.

– Początkowe zdumienie, a potem rosnący rozmiar katastrofy, ogólny strach, nagromadzenie emocji i napływające pytania: dlaczego sprawiły, że po raz kolejny przekonaliśmy się w brutalny sposób o bezlitosnej kruchości stanu człowieka – dodał.

Katastrofa w Genui. Karetki musiały płacić za korzystanie z autostrad

Wicepremier Włoch wyraził oburzenie, że karetki pogotowia i inne pojazdy zmierzające na miejsce katastrofy w Genui musiały płacić za korzystanie z...

zobacz więcej

– Genua nie może zostać zapomniana – stwierdził włoski kardynał i zaapelował do władz, by jak najszybciej zapewniły domy ludziom ewakuowanym z budynków w rejonie zawalonego mostu. Takich osób jest ponad 600.

W czasie ceremonii odmówiono też muzułmańską modlitwę, ponieważ dwie żegnane ofiary były wyznawcami tej religii.

Na uroczystości zgromadziły się setki ludzi: bliscy ofiar, mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i miejskich służb. Przybyli także piłkarze obu miejscowych klubów piłkarskich Genoa i Sampdoria oraz przedstawiciele kierownictwa firmy zarządzającej autostradami.

Rodziny pozostałych ofiar wybrały prywatne pogrzeby w miejscach zamieszkania; niektórzy na znak protestu przeciwko gwałtownej politycznej polemice, która wybuchła po katastrofie. Są też rodziny, które zarzucają państwu włoskiemu, że nie zapewniło bezpieczeństwa.

źródło:

Zobacz więcej