RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan. Żałoba narodowa w Ghanie

W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla – poinformowała w sobotę założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego. W niedzielę w Ghanie ogłoszono tygodniową żałobę narodową.

Nie żyje Konrad Gaca. Ekspert ds. walki z otyłością

Zmarł Konrad Gaca, ekspert ds. walki z otyłością. Jak podał „Kurier Lubelski”, ciało znaleźli w czwartek rano jego bliscy. Śledczy wyjaśnią...

zobacz więcej

„Z ogromnym smutkiem rodzina Annanów i Fundacja Kofi Annana zawiadamiają, że były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla odszedł spokojnie po krótkiej chorobie” – czytamy w oświadczeniu fundacji opublikowanym na Twitterze.

Według źródeł agencji Reutera Annan zmarł w szpitalu w szwajcarskim Bernie w sobotę we wczesnych godzinach porannych. Według jego fundacji w ostatnich dniach towarzyszyli mu żona Nane oraz troje jego dzieci.

W jego ojczystej Ghanie i we wszystkich placówkach dyplomatycznych opuszczono flagi do połowy masztów. Prezydent Nana Akufo-Addo podczas ogłoszenia żałoby powiedział, że „rząd i mieszkańcy kraju są zasmuceni śmiercią jednego ze swych największych rodaków”. Dodał, że poprzez swą działalność i pozycję Anan „rozsławił Ghanę w świecie”.

Jako sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan aktywnie włączał się w działania na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów. W 2003 roku, po ataku Stanów Zjednoczonych i sił międzynarodowej koalicji na Irak, rządzony wówczas przez Saddama Husajna, wezwał obie strony konfliktu do respektowania międzynarodowych konwencji.

Działał na rzecz pokoju

Annan interweniował także w sprawie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Prowadził negocjacje na rzecz przywrócenia władzy cywilnej w Nigerii. W 2008 roku działał w Kenii, gdzie na mocy umowy zawartej przy jego mediacji powstał wspólny koalicyjny rząd opozycji i obozu prezydenckiego.

W 2001 roku Kofi Annan został laureatem pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie. Zdaniem członków komitetu przyznającego wyróżnienie, Annan tchnął „nowe życie” w ONZ, a także prowadził walkę na rzecz praw człowieka oraz przeciwko AIDS i światowemu terroryzmowi.

W 2012 roku Kofi Annan był specjalnym wysłannikiem do spraw Syrii ONZ i Ligi Państw Arabskich. Opracował plan pokojowy dla tego kraju, który przewidywał między innymi zawieszenie walk oraz wpuszczenie do kraju konwojów z pomocą humanitarną. Niestety, nie został on zrealizowany.

Kofi Annan był laureatem licznych wyróżnień, jak kenijski Order Złotego Serca I klasy, Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Wielki Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2012 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Konfucjusza. Urodził się 8 kwietnia 1938 roku w Kumasi, w Ghanie.

źródło:
Zobacz więcej