Ogromna maszyna oczyści ocean z wielkiej plamy śmieci

Plama śmieci na Pacyfiku jest już kilka razy większa od Polski. Jakiś czas temu padł żartobliwy pomysł, żeby wyspę śmieci uznać za państwo. Już za miesiąc ilość śmieci na wodach Pacyfiku może zmaleć dzięki maszynie „The Ocean Cleanup”.

Wielka Plama Śmieci rośnie na Pacyfiku. Jest już trzy razy większa niż Francja

W północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami znajduje się Wielka Plama Śmieci. Według ekspertów rozmiarami już trzykrotnie...

zobacz więcej

600-metrowe urządzenie ma rozpocząć oczyszczanie oceanu z wielkiej plamy śmieci już 8 września 2018 roku.

Na ten szlachetny pomysł została utworzona zbiórka pieniędzy. W ciągu dwóch lat udało się zebrać około 23 milionów dolarów. Zebrane fundusze pozwoliły bardzo szybko rozpocząć prace nad maszyną.

Urządzenie nie posiada własnego napędu i pływa wraz z prądami morskimi. Maszyna składa się z połączonych ze sobą rur o łącznej długości 600 metrów. Średnica każdej z nich to 1,3 m, a z jej spodu wysuwa się 9 metrowa sieć, która ma zbierać śmieci.

Dzięki temu, że „The Ocean Cleanup” porusza się wolniej od wody, prądy morskie i fale wpychają śmieci do wnętrza. Maszyna ma przechwytywać nawet najmniejsze odpady. Twórcy zapewniają, że urządzenie nie zagraża morskim zwierzętom.

W pierwszym okresie pracy maszyna będzie obserwowana z pobliskiego statku przez kilku inżynierów, jednak ostatecznie system ma działać automatycznie.

Śmieci będą odbierane przez wodną śmieciarkę, która przetransportuje odpady na ląd, gdzie zostaną poddane recyklingowi.

Plan zakłada, że w przeciągu pięciu lat uda się oczyścić ocean o połowę.

źródło:
Zobacz więcej