Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wycinka lasów w Niemczech. Greenpeace się tam nie wybiera

Greenpeace nie zamierza protestować przeciw wycince drzew w bawarskich lasach (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

– W zagrożonych gradacją kornika lasach gospodarczych można stosować wycinkę, szczególnie, gdy ich wartość przyrodnicza nie jest duża – powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska, komentując wycinkę w Bawarii. Zwróciła uwagę, że podobne wycinki prowadzi się w lasach gospodarczych na południu Polski.

Puszcza Białowieska: Sąd w Hajnówce uniewinnił aktywistów ekologicznych

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił dziesięcioro aktywistów, którzy w czerwcu zeszłego roku blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy...

zobacz więcej

Niemiecki dziennik „Die Welt” poinformował, że według ministerstwa leśnictwa Bawarii około połowa terytorium tego niemieckiego kraju związkowego stanowi strefę zagrożenia kornikiem. Zdaniem ministerstwa jedynym środkiem zaradczym jest natychmiastowa wycinka zaatakowanych drzew i wywożenie ich z lasu. Drzewa mniej uszkodzone trafiają do składów mokrych, gdzie systematyczne zraszanie wodą topi znajdujące się pod korą larwy i chrząszcze, uniemożliwiając ponadto rozwój grzybów.

Przedstawiciele Greenpeace Polska piszą w piątek w mediach społecznościowych o różnicach między lasami gospodarczymi a sytuacją w Puszczy Białowieskiej i informują, że nie wybierają się do Niemiec w związku z wycinką.

Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska w rozmowie z PAP zastrzegła, że choć doniesienia prasowe na ten temat nie są wyczerpujące, to jednak wynika z nich, iż chodzi nie o słynny Las Bawarski, tylko o lasy Bawarii, z których znaczna część to prywatne lasy gospodarcze. Powiedziała, że podejście do gradacji kornika zależy w głównej mierze od funkcji, jaką spełnia dany las. – Oczywiście, ważna jest także kwestia wartości przyrodniczej lasu – dodała.

Aktywiści Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby...

zobacz więcej

W Polsce kornik „elementem naturalnym”

– Tam, gdzie podstawowym celem istnienia lasu jest pozyskiwanie drewna, walka z kornikiem, którego larwy żywią się świerkiem, czyli powodują konkretne straty gospodarcze, może być uzasadniona – tak samo w Niemczech, jak i w Polsce. Jeśli dany las jest monokulturą z łatwym dostępem dla ciężkiego sprzętu, co umożliwia szybkie usunięcie kornikowych drzew, wycinka jest jednym z możliwych rozwiązań – powiedziała. Zaznaczyła, że kornik ma w lasach także naturalnych wrogów (drapieżne chrząszcze, dzięcioły).

– Zupełnie inną sytuację mamy w Puszczy Białowieskiej czy innych lasach o cechach naturalnych. Tam ze względu na różnorodność lasu i reżimów ochronnych nie było możliwości wyeliminowania kornika za pomocą wycinek.

Greenpeace: O inwestycji w Puszczy Noteckiej dowiedzieliśmy się z mediów

Organizacja dowiedziała się o inwestycji w Puszczy Noteckiej z mediów – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace Polska. W ten sposób odniósł się do...

zobacz więcej

Jednak przede wszystkim nie było to uzasadnione ze względów przyrodniczych. Kornik jest częścią puszczańskiego ekosystemu, kształtuje Puszczę od tysięcy lat. W Puszczy to wycinka i wywóz drzew były zagrożeniem, a nie kornik. W tak cennym przyrodniczo lesie nie powinno się stosować metod nieadekwatnych do charakteru Puszczy Białowieskiej – powiedziała.

Internauci niezadowoleni

Zdaniem Katarzyny Jagiełło gradacja kornika będzie się nasilała z powodu zmian klimatycznych. – Świerk będzie się wycofywać. Jest za sucho, za gorąco; to nie są warunki dobre dla tego gatunku drzewa. Z powodu kryzysu klimatycznego lasy w Europie będą się więc przebudowywać. Możemy spowolnić takie procesy, podejmując na poważnie walkę z kryzysem klimatycznym – powiedziała działaczka.

Decyzję Greenpeace Polska skomentowali na Twitterze internauci, nie kryjąc przy tym oburzenia.

źródło:

Zobacz więcej
Ana Kincart osierociła czwórkę dzieci (fot. FB)

Dobra samarytanka zginęła pomagając po wypadku

36-latka osierociła czwórkę dzieci.  zobacz więcej
czw. 12:17 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 208873930


Varnish cache server

Włochy są na pierwszym miejscu pod względem produkcji tzw. lodów rzemieślniczych (fot. Reuters)

Włochy: Pandemia rozpuściła także lody

Włochy są na pierwszym miejscu pod względem produkcji tzw. lodów   zobacz więcej
czw. 05:43 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 208873934


Varnish cache server

Służby apelują, by nie korzystać z wody znajdującej się w rzece oraz powstrzymać się od spływów kajakowych i kąpieli (fot.  PAP/Andrzej Grygiel - zdjęcie ilustracyjne)

Obornik spłynął do rzeki i „udusił” tony ryb. Sprawa trafiła do prokuratury

Burmistrz prosi, żeby okoliczni mieszkańcy i rolnicy go zebrali.  zobacz więcej
śro. 10:27 503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 208873939


Varnish cache server

503 Backend fetch failed

Error 503 Backend fetch failed

Backend fetch failed

Guru Meditation:

XID: 208873951


Varnish cache server