Eksperci: 10 tysięcy mostów we Włoszech wymaga sprawdzenia

Po katastrofie budowlanej w Genui Bułgaria, Niemcy i Francja zapowiedziały kontrolę mostów u siebie (fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)

We Włoszech jest 10 tysięcy mostów mających ponad 50 lat i wymagających sprawdzenia – takie dane przedstawił Instytut Technologii Budownictwa w krajowym Komitecie Badań Naukowych. Inżynierowie ostrzegają, że duże natężenie ruchu powoduje wzmożone ryzyko, jeśli chodzi o takie konstrukcje. W ten sposób zareagowano na katastrofę wiaduktu w Genui, gdzie zginęło co najmniej 38 osób.

Katastrofa w Genui. Karetki musiały płacić za korzystanie z autostrad

Wicepremier Włoch wyraził oburzenie, że karetki pogotowia i inne pojazdy zmierzające na miejsce katastrofy w Genui musiały płacić za korzystanie z...

zobacz więcej

Po katastrofie budowlanej Bułgarzy jako pierwsi zapowiedzieli, że zrobią kontrole u siebie. Mowa o 200 mostach i wiaduktach.

Bułgarski premier Bojko Borisow zarządził w środę szybki i jednoczesny remont mostów w kraju. Na posiedzeniu rządu zlecił ministrom rozwoju regionalnego i transportu przygotowanie planu i przedstawienie go za tydzień.

Według ministra rozwoju regionalnego Nikołaja Nankowa remontu wymaga 211 mostów, z których część nie była odnawiana od powstania, czyli od 35-40 lat. Wśród wymagających remontu obiektów są mosty o wysokości ponad 120 metrów. Ich remonty są przeprowadzane planowo. Przez 34 mosty prowadzą autostrady, połowa z nich wymaga pilnej naprawy, na co potrzeba 130 mln lewów (65 mln euro) – poinformował minister.

Katastrofa w Genui. Liczba ofiar wciąż nieznana

Dotychczas potwierdzono śmierć 39 osób, ofiar wtorkowego zawalenia się mostu na autostradzie w Genui na północy Włoch. 16 osób zostało rannych;...

zobacz więcej

W najbliższym czasie zostanie skontrolowanych 10 tys. mostów we Włoszech.

Jak podkreślił dyrektor Instytutu Antonio Occhiuzzi, ryzyko zawalenia się mostu wynika z dwóch elementów: natężenia ruchu oraz wieku konstrukcji.

Włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu ogłosiło w czwartek, że wszczęło postępowanie w sprawie zarządcy autostrad, spółki Autostrade per l'Italia. W wydanej nocie resort poinformował, że zażądał od firmy przedstawienia w ciągu 15 dni szczegółowego raportu, zawierającego rejestr wszystkich prac wykonanych w celu zagwarantowania bezpieczeństwa na wiadukcie.

Kontrolę ma również przeprowadzić Francja i Niemcy.

źródło:

Zobacz więcej