Wojskowa parada w USA ma kosztować 92 miliony dolarów

Parada ma się odbyć 10 listopada (fot. REUTERS/Shannon Stapleton)

Wojskowa parada w Waszyngtonie ma kosztować 92 miliony dolarów. Do kosztorysu dotarły amerykańskie media. Zwracają uwagę, że organizacja wydarzenia jest o 80 milionów dolarów droższa, niż pierwotnie szacowano. Parada ma się odbyć 10 listopada.

Koncerty i parady w Dzień Niepodległości USA

Stany Zjednoczone świętują Dzień Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się parady, koncerty i pikniki, a sklepy przygotowały...

zobacz więcej

Informując o kosztach parady, dziennikarze powołują się na anonimowe źródło w Departamencie Obrony. Szacunki obejmują między innymi wydatki na transport pojazdów, ich użycie oraz zabezpieczenie wydarzenia. Środki na organizację ceremonii mają zostać wygospodarowane z rożnych źródeł. Większość kosztów poniesie Pentagon. Na paradę ma w swym budżecie zabezpieczyć 50 milionów dolarów. Pozostałe 42 miliony mają przekazać inne resorty, między innymi Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W wielkiej paradzie wojskowej w Waszyngtonie wezmą udział tysiące żołnierzy, pojazdy wojskowe oraz śmigłowce i samoloty. Ulicami stolicy mają przejść między innymi formacje „wojsk przyszłości”. W pochodzie będą też uczestniczyć grupy rekonstrukcyjne.

Pomysłodawcą wydarzenia jest prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump był pod wrażeniem parady z okazji święta narodowego Francji. Obserwował ją przed rokiem na Polach Elizejskich w Paryżu wraz z prezydentem Emmanuelem Macronem. Stany Zjednoczone dotychczas nie miały tradycji regularnych parad wojskowych.

źródło:

Zobacz więcej