Madonna kończy 60 lat. Skandalistka wciąż niekwestionowaną królową popu

Madonna (fot. REUTERS/Thomas Peter)

Piosenkarka, która skończyła 60 lat, pozostaje niekwestionowaną królową muzyki pop i bodaj największą skandalistką show-biznesu. Madonna wywarła – i wciąż wywiera – olbrzymi wpływ nie tylko na przemysł muzyczny, ale i modowy, od lat szokując i inspirując jednocześnie.

NIK: pieniądze na koncert Madonny wydano niegospodarnie

zobacz więcej

Jej kariera trwa już od czterech dekad. Zaliczana jest do najpopularniejszych wokalistek w historii, a jej charyzma i talent zaprowadziły ją na sam szczyt popularności. Miała również niebagatelny wpływ na światowe trendy w modzie.

Zawartość jej garderoby, sposób, w jaki się malowała i czesała, kopiowały młode kobiety na całym świecie, chcąc upodobnić się do najbardziej wyzwolonej artystki, za jaką Madonna była od zawsze uważana.

Indywidualne podejście do mody

Madonna zrobiła jednak w świecie mody o wiele większe zamieszanie, niż tylko wykreowanie kilku mniej lub bardziej znaczących trendów czy wzbudzanie kontrowersji za sprawą prowokacyjnych, odnoszących się do symboli religijnych strojów. Artystka zrewolucjonizowała podejście do kształtowania indywidualnego stylu i wizerunku.

Od początku burzliwej i pełnej skandali kariery doskonale zdawała sobie sprawę z tego, kim jest i co chce zaprezentować światu. A moda stała się dlań doskonałym narzędziem.

Madonna podczas trasy koncertowej Sticky&Sweet w 2009 r. (fot. PAP/ EPA/MAURI RATILAINEN)

Madonna pokazała się w Warszawie

zobacz więcej

Zależność między modowymi wyborami Madonny a jej tożsamością jako artystki skutecznie odróżniały ją nie tylko do zwykłych śmiertelników, ale i od innych, znacznie mniej wyrazistych gwiazd. Nieustannie inspirowała swoich fanów do odkrywania własnej tożsamości poprzez eksperymentowanie z wyglądem.

Nie tylko zamiłowanie do odważnych i bardzo często prowokacyjnych strojów Madonny wpłynęło na kreowanie przez nią trendów w modzie, ale także jej skłonność do nieustannego przekształcania swojego wyglądu.

Zmienna niczym kameleon


Piosenkarka na przestrzeni lat zmieniała się wizualnie niczym kameleon – od czerpania z punk-popowej, zadziornej estetyki lat 80-tych, aż po oldschoolowy splendor Hollywood z lat 90.

Jej opinające sylwetkę spódniczki i sukienki, skórzane kurtki, gorsety, przypominające różańce naszyjniki oraz mocny, przerysowany wręcz makijaż na stałe weszły do kanonu mody ostatnich dekad XX w.

Madonna nie przestaje jednocześnie przeczyć wszelkim zasadom rządzącym show-biznesem od początku jego istnienia – choćby okrutnej regule młodego wieku, jako warunku kariery kobiet w tej branży.

Z ponad 2 milionami obserwujących na Twitterze, 11 milionami obserwujących na Instagramie i 18 milionami fanów na Facebooku, Madonna, mimo ukończonych właśnie 60 lat, nadal sprawuje niepodzielne rządy, jako jedna z najbardziej wpływowych postaci nie tylko w muzyce i modzie, ale także w mediach społecznościowych.

Choć zarówno jej twórczość, jak i kontrowersyjny styl nie muszą się podobać, z pewnością nie można odmówić jej ogromnego wpływu na branżę rozrywkową i kreowanie światowych trendów.
(fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO)

Gwiazda popu, która właśnie skończyła 60 lat, swoje urodziny świętowała w Marrakeszu.

źródło:

Zobacz więcej