RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ponad pół tysiąca pożarów. W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy

Ogień strawił już w tym roku powierzchnię 377 tys. ha (fot. EPA/EUGENE GARCIA)
Ogień strawił już w tym roku powierzchnię 377 tys. ha (fot. EPA/EUGENE GARCIA)

Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił na okres dwóch tygodni stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami. Obecnie strażacy zmagają się z ogniem w 566 miejscach. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Potężne pożary w USA. „Ogień całkiem wymknął się spod kontroli”

Potężne pożary nawiedziły Stany Zjednoczone; do ich gaszenia strażacy używają helikoptery i samochody. Ich skutki to dziesiątki spalonych domów, 38...

zobacz więcej

Zarządzenia o ewakuacji dotyczą głównie północnych i centralnych obszarów prowincji. Ponadto władze wydały alerty o możliwej ewakuacji, które dotyczą blisko 19 tys. osób.

Znaczne obszary na południu i w środkowej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym dystrykty regionalne Metro Vancouver i Fraser Valley oraz stolica prowincji Victoria, cierpią z powodu zadymienia i pogorszenia jakości powietrza.

Prognoza pogody na najbliższe 10 dni jest niekorzystna i spodziewane jest zwiększenie aktywności pożarów – powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej Mike Farnworth, ogłaszając wprowadzenie 14-dniowego stanu wyjątkowego. Stan ten może ulec przedłużeniu lub odwołaniu.

Ogień na terenie Kolumbii Brytyjskiej strawił już w tym roku powierzchnię 377 tys. hektarów, co czyni tegoroczny sezon pożarów drugim najgorszym w ciągu ostatniej dekady. W ubiegłym roku pożary objęły rekordową powierzchnię 1,2 mln ha. Zeszłoroczny stan wyjątkowy na terenie prowincji trwał 10 tygodni.

– W tym roku mamy do czynienia z pożarami na przestrzeni całej prowincji, podczas gdy rok temu były one skoncentrowane w kilku obszarach – poinformował Farnworth. Dodał, że tegoroczne pożary są również mniejsze i bardziej oddalone od osad ludzkich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej