Włochy: Po katastrofie pod Genuą ogłoszono roczny stan wyjątkowy w całym regionie

Premier Włoch Giuseppe Conte poinformował, że w związku z katastrofą budowlaną pod Genuą w całym regionie Ligurii przez rok panować będzie stan wyjątkowy. Zapowiedział, że odebrana zostanie koncesja firmie zarządzającej autostradami.

Prokuratura o katastrofie w Genui: To nie fatum, to błąd ludzki

– To nie fatum, ale błąd ludzki – tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi....

zobacz więcej

W Genui odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu. Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oznacza, że region może liczyć na natychmiastową pomoc finansową, ulgi podatkowe i będzie traktowany przez aparat państwa na preferencyjnych zasadach. Jak poinformował Conte, na pierwsze pilne prace w Genui rząd wyasygnował 5 milionów euro.

W wyniku zawaleniu się mostu-wiaduktu, jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Ligurii, śmierć poniosły co najmniej 42 osoby.

Wiele ofiar katastrofy nie będzie mogło wrócić do swoich domów

Podczas spotkania z dziennikarzami w Genui szef rządu poinformował o zamiarze mianowania specjalnego komisarza do spraw odbudowy w mieście, w którym z 11 domów stojących pod wiaduktem i w jego pobliżu ewakuowano ponad 440 osób. Władze lokalne podały, że w związku z ryzykiem zawalenia się dalszych fragmentów konstrukcji ludzie ci nie będą mogli wrócić do domów, bo zostały przeznaczone do zburzenia. Odbudowy wymaga ogromny teren wokół gruzów konstrukcji.

– Rozpoczynamy procedurę odbierania koncesji prywatnym firmom zarządzającym autostradami. Kwestię odpowiedzialności pozostawiamy sądom, ale nie mamy czasu czekać na wolno działający wymiar sprawiedliwości – mówił Giuseppe Conte. Wcześniej przedstawiciele jego gabinetu obciążyli spółkę Autostrade per l'Italia odpowiedzialnością za katastrofę, zarzucając jej, że nie inwestowała wystarczająco w bezpieczeństwo i konserwację trasy. Firma w wydanej nocie odrzuciła te zarzuty, zapewniając, że most był stale monitorowany, a kontrole nie wykazywały żadnego zagrożenia.

Premier Włoch powiedział też, że rząd ogłosi żałobę narodową w dniu, w którym odbędą się uroczystości pogrzebowe ofiar.

źródło:
Zobacz więcej