RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ołdakowski: Cud nad Wisłą powstrzymał pochód bolszewików na zachód Europy

Bitwa Warszawa jest uznawana za jedną z przełomowych bitew w historii świata (fot. Wiki)
Bitwa Warszawa jest uznawana za jedną z przełomowych bitew w historii świata (fot. Wiki)

Najnowsze

Popularne

98 lat temu nad przedpolach Warszawy doszło do serii zwycięstw polskich żołnierzy, które doprowadziły do pokonania mającej znaczną przewagę Armii Czerwonej i zatrzymały pochód bolszewików na zachód Europy. Na pamiątkę chwalebnej historii 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Zemsta za Cud nad Wisłą. Upamiętniono ofiary „operacji polskiej” NKWD

Pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary „operacji polskiej” NKWD. – Oddajemy dziś hołd tym...

zobacz więcej

To wydarzenie nazywane jest Cudem nad Wisłą, ponieważ pomimo zdecydowanej przewagi bolszewików byliśmy w stanie się zjednoczyć i odeprzeć atak – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Historyk wskazuje, że splotło się wiele czynników, które pozwoliły marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i innym dowodzącym odnieść strategiczne zwycięstwo nad sowiecką Rosją i uniknąć zdobycia Warszawy przez bolszewików, dowodzonych przez marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Przyczyniły się do tego m.in. działania polskiego wywiadu, praca kryptologów, którzy złamali sowieckie szyfry, oraz pełna mobilizacja polskiego społeczeństwa.

– Wydawało się, że wszystko jest stracone i nie da się zatrzymać tak gwałtownego ataku. Jednak wykorzystując wszystkie dostępne środki wojny, Józef Piłsudski wygrał z bolszewikami w takim stylu, który pozwala mówić o Cudzie nad Wisłą – podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ołdakowski zaznacza, że wojna 1920 roku – choć rozpoczęła się serią polskich zwycięstw – doprowadziła do momentu, w którym polska niepodległość była poważnie zagrożona. – To był pierwszy prawdziwy test naszej jedności – tłumaczy.

– Dwa lata wcześniej Polska została zszyta z trzech niepasujących do siebie systemów, prawnych, logistycznych i administracyjnych. W ciągu zaledwie dwóch lat w oparciu o entuzjazm byliśmy w stanie zbudować takiego ducha, który dał to zwycięstwo – wskazuje historyk.

Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Jej przełomowy moment nastąpił 16 sierpnia, gdy Polacy odbili Radzymin i ruszył polski kontratak znad Wieprza, który zmusił Armię Czerwoną do odwrotu spod Warszawy. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W środę w Warszawie odbędzie się tradycyjna defilada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej