Burze znów przeszły nad Polską. Ranny strażak

W związku z przechodzącymi nad Polską burzami straż pożarna interweniowała około 600 razy – poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Jeden ze strażaków został lekko ranny. Ponad 20 tys. osób zostało pozbawionych dostępu do prądu.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek dla pięciu województw ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. Są również...

zobacz więcej

Rzecznik PSP zaznaczył, że we wtorek do godziny 21 zgłoszono około 70 uszkodzonych dachów, z czego tylko w województwie podlaskim wiatr uszkodził 30 dachów, a 14 zerwał. Na Mazowszu strażacy odnotowali z kolei 24 uszkodzone pokrycia, natomiast w województwach lubelskim i podkarpackim – po 4 dachy.

Frątczak poinformował, że w województwie podlaskim podczas jednej z interwencji lekko ranny został jeden ze strażaków. Nie ma natomiast rannych wśród mieszkańców.

Oberwane konary, zalane piwnice

– W wyniku burz przechodzących przez południową i wschodnią Polskę PSP odnotowała na godzinę 21 ok. 600 interwencji; w woj. podlaskim – 200, mazowieckim 190, lubelskim – 60, małopolskim 50, świętokrzyskim – 40, podkarpackim – 40. Główne działania polegają na usuwaniu oberwanych konarów drzew i elementów budynków oraz wypompowywaniu wody z piwnic i obniżeń terenu – oświadczył.

(fot. tt/Severe Weather Polska)

Dostałeś SMS-a od Alert RCB? To ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz pierwszy wysłało komunikat ostrzegający przed burzami w ramach systemu ostrzegania przed zagrożeniami Alert...

zobacz więcej

Kilka godzin wcześniej powołując się na dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rzecznik PSP podał, że najwięcej odbiorców bez prądu odnotowano w woj. podlaskim – około 20 tys., w woj. mazowieckim 3,5 tys., a w woj. lubelskim 2,5 tys.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

źródło:

Zobacz więcej