RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto

Sztafeta Niepodległości (fot. tt/Terytorialsi)
Sztafeta Niepodległości (fot. tt/Terytorialsi)

Najnowsze

Popularne

– Podjąłem decyzję o ustanowieniu dnia 27 września świętem Wojsk Obrony Terytorialnej – ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak, który w Warszawie wziął udział w zakończeniu „Sztafety 100-lecia Niepodległości”. W biegu liczącym 1100 km wzięło udział ok. 130 „terytorialsów”.

MON: Budowa WOT przebiega zgodnie z planem

Aktualnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy 11,6 tys. żołnierzy, docelowo ma ich być 53 tys. Obecnie średnia wieku żołnierzy WOT wynosi 32...

zobacz więcej

Około 130 żołnierzy i pracowników WOT, kobiet i mężczyzn podzielonych na dwa zespoły, od 11 sierpnia biegło od źródeł i ujścia Wisły do stolicy Polski. Uczestnicy sztafety biegli parami. Trzymali flagę WOT z wojskowym orłem i symbolem Polski Walczącej. Każdy z etapów liczył 10 km.

– W Warszawie spotkaliście się w szczególnym miejscu, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który udowadnia, że odzyskana w 1918 roku niepodległość, mimo drugiej wojny światowej i okresu po wojnie, jest żywa do dziś – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

(fot. tt/Terytorialsi)
(fot. tt/Terytorialsi)

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenia w centralnej Polsce

Rozpoczęła się następna tura szkoleń Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem do ćwiczeń włączą się brygady w centralnej Polsce. Taką informację podał...

zobacz więcej

Piaty rodzaj wojsk

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Uroczystość zakończenia „Sztafety 100-lecia Niepodległości”, podczas której szef MON wraz z terytorialsami i weteranami II wojny światowej złożył przy pomniku kwiaty, była elementem tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego.

Podczas ceremonii żołnierzom WOT dziękował weteran AK Leszek Żukowski „Antek”, który w sierpniu 1944 r. walczył m.in. na Woli i na Starym Mieście, a obecnie jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej