RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na L4 pracujesz w ogródku? ZUS zabierze ci świadczenie

Zwolnienia są niezmiennie nadużywane (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Po kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS w pierwszym półroczu tego roku do funduszu chorobowego wróciło 12 milionów 600 tysięcy złotych – powiedział rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że jest to blisko dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Ustawa o małym ZUS z podpisem prezydenta

Zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców – to skutek ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Na 200 tysięcy kontroli wydanych zostało 15 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę świadczenia. Rzecznik ZUS podkreślił, że choć kontroli w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku było o 25 tysięcy mniej, to decyzji wstrzymujących wypłatę wydano o 4,5 tysiąca więcej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

– Często występują przypadki, że ktoś przestaje z tytułu zwolnienia świadczyć pracę w jednym miejscu i świadczy ją w innym miejscu. Podejmuje się wykonywania pracy w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenia i pobiera dodatkowe wynagrodzenie. Podczas zwolnienia lekarskiego nie można wykonywać żadnych obowiązków pracowniczych – zaznaczył rzecznik ZUS.

Składki proporcjonalne do przychodu. „Mały ZUS” przegłosowany

– „Mały ZUS” dla małych firm to wypełnienie obietnicy, którą złożyliśmy polskim przedsiębiorcom. Dzięki zmianom właściciele najmniejszych biznesów...

zobacz więcej

Drugim istotnym powodem wstrzymania zasiłku jest wykonywanie prac przydomowych czy też domowych, jak remont domu czy praca w ogródku.

– Są też przypadki wyjazdów na zagraniczne wakacje czy uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz. Byli uczestnicy trudnych biegów przełajowych, kolarze czy paralotniarze – wyjaśnia rzecznik.

Do kontroli również krótkie zwolnienia

Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że są osoby, które nagminnie korzystają z krótkich zwolnień lekarskich. Dzięki temu, że od 1 grudnia wejdą w życie przepisy o elektronicznych zwolnieniach lekarskich, pracodawca i ZUS natychmiast dowie się, że pracownik jest chory i kontrola będzie możliwa od razu, a nie dopiero po przekazaniu przez pacjenta zwolnienia, na co obecnie ma 7 dni.

To znacząco utrudni korzystanie i wystawianie lewych zwolnień.

źródło:
Zobacz więcej