RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja w ogniu. Gangi podpalają auta

Policja nie wyklucza, że to zorganizowana akcja (fot. TT/ Raveen Aujmaya/Johan Jansson)
Policja nie wyklucza, że to zorganizowana akcja (fot. TT/ Raveen Aujmaya/Johan Jansson)

Około 80 aut spłonęło w poniedziałek wieczorem w Szwecji. Do incydentów doszło w Malmö, Göteborgu i Helsingborgu, gdzie zamaskowani mężczyźni podpalali zaparkowane samochody. Policja nie wyklucza, że akcja była zorganizowana.

Strzelanina w Malmö. Celem zamachu był szef gangu

21-letni mężczyzna, który przeżył poniedziałkową strzelaninę w Malmö, według policji był celem napastników – podała szwedzka gazeta „Aftonbladet”....

zobacz więcej

Pierwsze doniesienia pojawiły się około godz. 21. Informowano o młodych, zamaskowanych ludziach, którzy podkładają ogień pod autami w Hjällbo, dzielnicy Göteborga leżącej w północnej części miasta. Następnie zaczęły spływać zgłoszenia z innych dzielnic oraz miast Trollhättan nieopodal Göteborga.

– Mamy około 60 samochodów spalonych lub zdewastowanych w kilku miejscach – powiedział w rozmowie z telewizją SVT inspektor policji Claes Dahlstroem na placu Froelunda. Media podały, że wkrótce liczba ta wzrosła do 88.

– Mieliśmy dotąd okresy wielu pożarów, ale tego samego wieczoru, w tak krótkim okresie czasu, w wielu różnych miejscach? Nie wiem, czy mieliśmy coś podobnego w przeszłości. Nie można wykluczyć, że jest to zorganizowane – przyznała rzeczniczka regionalnej policji Ulla Brehm.

Kolejne pożary odnotowano również w Malmö i Helsingborgu. Policja nie przesądza, czy te incydenty są ze sobą powiązane. W kierunku interweniujących policjantów i strażaków przestępcy rzucali kamienie.

W Malmö, do niedawna spokojnym mieście, toczy się wojna gangów, w znacznej części składających się z migrantów.

Erupcja przemocy nastąpiła na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Szwecji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej