RAPORT

Kampania 2020

Życie za życie. Rocznica męczeńskiej śmierci o. Kolbego

O. Maksymilian Kolbe został ogłoszony świętym (fot. Wiki)

Był jednym z symboli II wojny światowej. Ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Od jego męczeńskiej śmierci mija 77 lat. We wtorek na terenie byłego obozu odbędą się uroczystości.

Rocznica „wybiórki”, kiedy o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

77 lat temu podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka...

zobacz więcej

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10. Przed blokiem 11 przy Ścianie Straceń złożone zostaną kwiaty oraz odprawiona msza święta. Wcześniej franciszkanie i mieszkańcy Oświęcimia przejdą wspólnie na Plac Apelowy sprzed bramy z napisem „Arbeit macht frei”.

– W czasie uroczystości Święty Maksymilian Maria Kolbe zostanie ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej – powiedział franciszkanin, ojciec Jan Maria Szewek. Dodał, że starało się o to od dłuższego czasu wiele środowisk, zainspirowanych przez franciszkanów.

– Udało się, bo choć Maksymilian Kolbe przebywał w Oświęcimiu tylko 2,5 miesiąca, odegrał ogromną rolę w życiu ludzi, którzy w tym czasie przebywali w obozie Auschwitz – zauważył o. Szewek.

Franciszkanin Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia, wolę taką deklarując na placu apelowym 29 lipca 1941 roku. Umierał w cierpieniach przez dwa tygodnie. Został dobity zastrzykiem fenolu w podziemiach bloku 11.

– Chciał oddać życie za człowieka, który miał dzieci, miał żonę, ale on też chciał być z tymi dziewięcioma innymi, którzy zostali skazani na celę śmierci, bo on wiedział, że będzie im tam potrzebny – tłumaczy o. Szewek.

Franciszek Gajowniczek, za którego swoje życie ofiarował Maksymilian Kolbe, doczekał wyzwolenia obozu i zmarł w 1995 roku.

źródło:
Zobacz więcej