RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Korki nie znikną, ale nie będą pobierane opłaty za przejazd”

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu liczy 3449 km (fot. Wiki/Andrzej Błaszczak)
Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu liczy 3449 km (fot. Wiki/Andrzej Błaszczak)

Korki na autostradowych bramkach nie znikną przez najbliższe kilka lat, ale jest też dobra wiadomość. Na razie nie będziemy płacić za przejazd tymi drogami, na których powinno być pobierane myto – informuje „Rzeczpospolita”. Te odcinki autostrad liczą już ponad 900 km.

NIK o budowie autostrad: Przeanalizujcie błędy z przeszłości, by uniknąć kryzysu

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że realizując inwestycje drogowe nie zabezpieczyła interesu skarbu...

zobacz więcej

Dziennik ocenia, że zapowiadany od czterech lat przez kolejnych ministrów infrastruktury nowy elektroniczny system poboru opłat, który miał działać od 3 listopada 2018 r. i objąć także samochody osobowe na płatnych autostradach, nie ruszy w tym terminie. Trudno też przewidzieć, kiedy to może się stać. Na szczęście resort infrastruktury nie planuje na razie zwiększenia liczby odcinków, za które mieliby płacić kierowcy aut od 3,5 t.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu liczy 3449 km, z czego 1638 km to autostrady, a blisko 1811 km trasy ekspresowe. Płatne odcinki, zarządzane zarówno przez państwo, jak i koncesjonariuszy, liczą łącznie 712,4 km, bezpłatnych autostrad mamy już 909 km.

3 listopada br. nadzór nad działającym od lipca 2011 r. systemem elektronicznego poboru myta od ciężarówek i autobusów viaTOLL, którego operatorem jest firma Kapsch, przejmie Główny Inspektorat Transportu Drogowego. GITD przejmie także nadzór nad obsługą bramek na autostradach, zarządzanych dotąd przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

źródło:
Zobacz więcej