RAPORT

Pogarda

Polacy na Litwie zapiszą nazwisko w oryginalnej wersji. Jeśli pracują w MSZ

Minister Linkeviczius należy zwolenników oryginalnej pisowni imion i nazwisk na Litwie (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)
Minister Linkeviczius należy zwolenników oryginalnej pisowni imion i nazwisk na Litwie (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Litewskie MSZ zezwoliło pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych – poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii. Tego samego od ponad 20 lat domagają się wszyscy Polacy na Litwie. Większość litewskich polityków jest przeciwna.

Prezydent Duda: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków

– Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku – powiedział w czwartek w Wilnie prezydent Andrzej...

zobacz więcej

– W ministerstwie pracują obywatele Litwy różnych narodowości. Moja asystentka na przykład jest Polką i w adresie mailowym nazwisko ma zapisane zgodnie z polską pisownią – cytuje ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa Radio Znad Wilii.

Szef MSZ Litwy dodaje, że z oryginalnej pisowni nazwiska w mailu korzystają też urzędniczki resortu, które wyszły za mąż za obcokrajowców. Minister przypomina, że MSZ Litwy posiada również stronę internetową w polskiej wersji językowej.

– Chcemy dotrzeć do wszystkich oraz wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli mniejszości narodowych mieszkających na Litwie – mówi Linkeviczius.

Polacy na Litwie od ponad 20 lat domagają się prawa zapisu w litewskich dokumentach swych nazwisk w formie oryginalnej, a nie w zlituanizowanej. Sprzeciwia się temu większość litewskich polityków, chociaż wprowadzenie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski z 1994 r. Kwestia pisowni nazwisk polskich jest jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich.

Minister Linkeviczius należy do grona litewskich polityków będących zwolennikami oryginalnej pisowni imion i nazwisk. – Tu nie chodzi o relacje Litwy z Polską czy z polską mniejszością na Litwie. Tu chodzi o cywilizowane podejście do sprawy – mówi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej