Zlot ZHP w Gdańsku: harcerze oddali prawie 60 litrów krwi

W ramach 100-lecia ZHP harcerze i harcerki mogą zdobywać odznakę – Harcerska Kropla Braterstwa (fot. Piotr Rodzoch/ZHP)

Od 10 do 11 sierpnia na Zlocie ZHP trwała akcja krwiodawstwa, podczas której uczestnicy i uczestniczki oddali dokładnie 59,4 litrów tego bezcennego leku. Było to wspólne wydarzenie Inspektoratu Krwiodawstwa Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP, Klubu HHDK Stołeczna Kropla Braterstwa oraz Fundacji Kropelka Energii. W ciągu dwóch dni, jako krwiodawcy zarejestrowało się 198 osób, a 132 oddały krew.

44-stopniowy skwar nie pokonał harcerzy. Pobili rekord Guinnessa

Około 12 tysięcy osób utworzyło żywą flagę Polski podczas ceremonii otwarcia Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku. Na Wyspie Sobieszewskiej...

zobacz więcej

– Akcja pierwszego dnia przerosła nasze oczekiwania, dlatego w sobotę 11 sierpnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zapewniło dodatkowy autobus. Samą ideą zainteresowanych było wiele osób, udzielaliśmy informacji, pomagaliśmy wypełnić formularz rejestracji. Mieliśmy osoby, które po raz pierwszy oddawały krew, Honorowych Krwiodawców oraz osoby, które chciały oddać krew specjalnie na zlocie. Jedni zapraszali drugich do włączenia się w akcję. Przydałyby się nam i trzy krwiobusy – powiedziała Maja Kunka z Klubu HHDK Stołeczna Kropla Braterstwa.

Krew ze zlotu trafi do Banku Krwi. Osoby, które między 13-14 sierpnia będą chciały oddać krew w RCKiK w Gdańsku, zostaną doliczone do litrażu ze zlotu na hasło „Zlot ZHP”.

W ramach 100-lecia ZHP harcerze i harcerki mogą zdobywać odznakę – Harcerska Kropla Braterstwa. Adresowana jest do pełnoletnich wędrowników, starszyzny i instruktorów i może ją otrzymać osoba, która zna znaczenie honorowego krwiodawstwa dla ratowania zdrowia i życia ludzi, co najmniej dwukrotnie oddała honorowo krew dla celów leczniczych, namówiła minimum dwie osoby do honorowego oddania krwi, zorganizowała w swoim środowisku akcję promującą honorowe krwiodawstwo.

Akcja oddawania krwi cieszyła sie dużą popularnością wśród uczestniczących w zlocie harcerzy (fot. Piotr Rodzoch/ZHP)

Symbolem odznaki jest stylizowana lilijka, której jeden z listków – zgodnie z symboliką skautowej lilijki oznaczający służbę drugiemu człowiekowi – ma kształt kropli krwi. Całość uzupełnia napis „Harcerska Kropla Braterstwa”. Kształt odznaki nawiązuje do harcerskich specjalności.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018.

źródło:
Zobacz więcej