RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wysoka urzędniczka warszawskiego magistratu funkcjonariuszką służb PRL

Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawa, która jest odpowiedzialna za decyzję o rozwiązaniu „Marszu Powstania Warszawskiego” – była funkcjonariuszką służb PRL. O przeszłości pracownicy stołecznego ratusza w najnowszym tygodniku „Gazeta Polska” pisze prof. Sławomir Cenckiewicz.

Ratusz: Marsz Powstania Warszawskiego nawiązywał do pochodów faszystów i nazistów

Hasła żołnierzy podziemia niepodległościowego, emblematy narodowe oraz „kształt i sposób noszenia” opasek z falangą zdaniem warszawskiego ratusza...

zobacz więcej

Jak ujawnia historyk, szefowa BBiZK dosłużyła się stopnia podporucznika w Milicji Obywatelskiej. Dyrektor Gawor jest również absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego oraz byłym pracownikiem Departamentu PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W związku ze swoją karierą w strukturach aparatu bezpieczeństwa PRL, dyrektor BBiZK została objęta przepisami tzw. ustawy dezubekizacyjnej, obniżającej emerytury i renty b. funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa PRL.

Dyrektor BBiZK jest odpowiedzialna za decyzję o rozwiązaniu „Marszu Powstania Warszawskiego”. Jak poinformował urząd miasta, decyzja o rozwiązaniu marszu narodowców zorganizowanego 1 sierpnia w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego została podjęta ze względu na symbole promujące ustrój totalitarny, widniejące na koszulkach i flagach uczestników demonstracji.

– Na początku pochodu znajdowały się osoby, w tym także jego przewodniczący, ubrane na czarno ze znakami falangi na ramieniu – stwierdziła dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w trakcie konferencji prasowej. Według dyrektor Gawor„opaski miały kształt, sposób noszenia i symbolikę bezpośrednio nawiązującą do tożsamych elementów członków NSDAP i Czarnych Koszul”.

Dalej Gawor tłumaczyła, że „na flagach był mieczyk Chrobrego”. Chodzi o symbol Szczerbca, powszechnie używany przez wiele organizacji nurtu narodowego, a także narodowe formacje wojskowe w czasie powstania warszawskiego. W jednej z nich, operującej w rejonie Dworca Pocztowego, walczył m.in. rtm. Witold Pilecki.

Według szefowej Biura Bezpieczeństwa używanie mieczyka Chrobrego w kontekście powstania warszawskiego jest niegodne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej