RAPORT

Wojna na Ukrainie

Monsanto zapłaci gigantyczne odszkodowanie. Sąd: Roundup może wywoływać raka

Roundup zasadniczą przyczyną raka – orzekł amerykański sąd (fot. PAP/EPA/Steffen Schmidt)
Roundup zasadniczą przyczyną raka – orzekł amerykański sąd (fot. PAP/EPA/Steffen Schmidt)

Sąd z Kalifornii nakazał chemicznemu gigantowi Monsanto zapłacić prawie 290 milionów dolarów odszkodowania za to, że nie ostrzegł klientów, iż produkowany przez niego środek chwastobójczy może wywołać raka. Firma zapowiada, że będzie się odwoływać od wyroku i broni swojego produktu.

KE ustąpi w sprawie Roundupu? Milion podpisów pod petycją o zakaz stosowania

15 grudnia wygasa zgoda na wykorzystywanie w Unii Europejskiej glifosatu. Komisja Europejska proponowała odnowienie licencji na okres 10 lat. Dziś...

zobacz więcej

Zdaniem sędziów z San Francisco firma działała „w złym zamiarze”, a popularny środek chwastobójczy Roundup, podobnie, jak i jego ulepszona wersja RangerPro, produkowane przez Monsato, zasadniczo przyczyniły się do zachorowania na chłoniaka nieziarniczego 46-letniego Dewayne'a Johnsona.

Nowotwór zdiagnozowano u niego w 2014 roku. Mężczyzna zawodowo zajmował się utrzymaniem terenów zielonych przy jednej z kalifornijskich szkół i jak informował, wielokrotnie używał środka do pielęgnacji trawnika.

Proces trwał osiem tygodni. Firma zaprzecza temu, że substancja jest rakotwórcza i zapowiada apelację od wyroku sądu, zgodnie z którym ma wypłacić równowartość blisko 1,1 mld zł.

Pozew został oparty na materialach Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem z 2015 roku, będącej częścią Światowej Organizacji Zdrowia ONZ. Organizacja stwierdziła, że główny składnik Roundupu, glifosat, jest prawdopodobnie rakotwórczy.

Rakotwórczy produkt dla niemowląt. Johnson & Johnson zapłaci miliardy dolarów

Niemal 5 mld dolarów odszkodowania ma zapłacić firma kosmetyczna Johnson & Johnson. Sprawa dotyczy zasypki dla niemowląt, która według autorów...

zobacz więcej

Monsanto zaprzecza

W odpowiedzi na publikację otrzymaliśmy odpowiedź firmy Monsato w ww. sprawie. Poniżej pełna treść przesłanego komunikatu.

„Rozumiemy sytuację pana Johnsona i jego rodziny. Dzisiejsza decyzja nie zmienia faktu, że ponad 800 badań naukowych i przeglądów – oraz wnioski amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, amerykańskich krajowych instytutów zdrowia i organów regulacyjnych na całym świecie – potwierdzają fakt, że glifosat nie jest kancerogenny i nie jest przyczyną powstania nowotworu u pana Johnsona. Będziemy odwoływać się od tej decyzji i nadal będziemy stanowczo bronić tego produktu, który ma 40-letnią historię bezpiecznego stosowania i nadal jest ważnym, skutecznym i bezpiecznym narzędziem dla rolników i innych osób.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej