Ponad 4 tys. gospodarstw bez prądu po nawałnicach. Nadal obowiązują ostrzeżenia

Synoptycy ostrzegają przed dalszymi ulewnymi opadami w ośmiu województwach, miejscami możliwy jest porywisty wiatr i grad. Po nocnych nawałnicach ponad 700 razy interweniowała straż pożarna. 4,1 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

Pierwsza śmiertelna ofiara burz, 180 interwencji straży na Mazowszu

180 razy interweniowała mazowiecka straż pożarna w związku z przechodzącym nad tym województwem frontem burzowym. Strażacy wypompowują wodę,...

zobacz więcej

Zalane piwnice, przerwane linie energetyczne i powalone konary drzew, to najczęstsze przyczyny interwencji straży pożarnej.

Najtrudniejsza sytuacja była w centralnej i wschodniej Polsce. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują nadal w kilku województwach, między innymi w lubelskim, małopolskim i podkarpackim.

Na dziś IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla ośmiu województw: lubelskiego, małopolskiego podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz większości obszaru województw mazowieckiego (z wyjątkiem powiatów ciechanowskiego, mławskiego, nowodworskiego, warszawskiego zachodniego, pruszkowskiego, grodziskiego i żyrardowskiego oraz położonych dalej na zachód) i warmińsko-mazurskiego (z wyjątkiem powiatów graniczących z województwem pomorskim i kujawsko-pomorskim).

Na obszarze objętym ostrzeżeniami mogą wystąpić opady deszczu do 40 mm, zaś w lubelskim i podkarpackim również gradu, oraz porywy wiatru do 70 km/h.

W województwie śląskim ostrzeżenie obowiązuje do godziny 14:00 w sobotę, w świętokrzyskim i małopolskim o godzinę dłużej. W lubelskim i podkarpackim do 21:00, w podlaskim i warmińsko-mazurskim do 22:00, zaś w mazowieckim do końca doby.

Po południu burze możliwe są również na północnym zachodzie kraju, ale będą to zjawiska mniej intensywne niż wczoraj. W całym kraju natomiast temperatura spadnie nawet o 10 stopni i będzie utrzymywała się na poziomie 20-25 st. C. Kolejna fala upałów spodziewana jest już na początku przyszłego tygodnia.

źródło:
Zobacz więcej