Pierwsza śmiertelna ofiara burz, 180 interwencji straży na Mazowszu

180 razy interweniowała mazowiecka straż pożarna w związku z przechodzącym nad tym województwem frontem burzowym. Strażacy wypompowują wodę, usuwają powalone drzewa i konary. W Sokołowie Podlaskim wezbrana rzeka Cetynia porwała mężczyznę. Ofiara utonęła w jej nurtach.

Dostałeś SMS-a od Alert RCB? To ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz pierwszy wysłało komunikat ostrzegający przed burzami w ramach systemu ostrzegania przed zagrożeniami Alert...

zobacz więcej

– Najwięcej interwencji jest w powiecie radomskim, około 40 zdarzeń, ponadto w powiatach garwolińskim, węgrowskim, sokołowskim – mówił na antenie TVP Info Karol Kierzkowski, oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Niestety mamy informację, że intensywne burze mogły spowodować śmierć jednej osoby w Sokołowie Podlaskim. Tam rzeka Cetynia wezbrała w wyniku intensywnych burz i prawdopodobnie nurt porwał mężczyznę, niestety po interwencji strażaków lekarz stwierdził zgon, ta osoba się utopiła – poinformował oficer.

Jak wyjaśnił Kierzkowski, strażacy głównie wypompowują wodę z zalanych ulic i posesji. Dużo zgłoszeń dotyczy także połamanych gałęzi i powalonych drzew, które tarasują jezdnie oraz chodniki. W powiecie węgrowskim zostało uszkodzonych kilka budynków gospodarczych i mieszkalnych.

Oficer przypomniał również o rutynowych środkach ostrożności. – Obserwujmy niebo, czy nie ma oznak, że burza jest blisko. Warto pamiętać, żeby nie szukać schronienia pod drzewami, bo drzewa stwarzają największe zagrożenie, unikajmy też schronienia pod wiatami przystankowymi. Najlepiej schować się w domu, w budynku murowanym o solidnej konstrukcji, to gwarantuje nam bezpieczeństwo – wskazał Kierzkowski.

Strażak dodał, że dobrym schronieniem może być samochód, pod warunkiem, że nie został zaparkowany w pobliżu drzew. – Strażacy często interweniują, wydobywając osoby uwięzione w wyniku upadku drzewa na samochód – wyjaśnił.

Przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ramach pilotażowego programu Alert RCB wysłało na telefony komórkowe osób przebywających na zagrożonym terenie specjalny komunikat SMS.

Komunikat o treści: „Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" otrzymały osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach.

źródło:
Zobacz więcej