Inwazja obcego gatunku owada w Polsce. Może siać spustoszenie w parkach i ogrodach

Ćma azjatycka jest szkodnikiem, który zagraża przede wszystkim krzewom bukszpanu. Na zachodzie Europy owad odpowiada za duże straty. W Polsce ćmy najpierw pojawiły się w okolicach Wrocławia, teraz można je spotkać w całym kraju.

Chmary owadów w Chorzowie. Wyglądają jak latające mrówki

Mieszkańcy Chorzowa skarżą się na uciążliwe roje. Ci, którzy je widzieli, twierdzą, że wyglądają jak latające mrówki. O sprawie pisze „Dziennik...

zobacz więcej

Inwazja azjatyckich ciem będzie wyjątkowo silna. Wszystko dlatego, że w wielu polskich ogrodach sadzi się bukszpan. Ćmy lubią tę roślinę. Zahamowanie działania azjatyckiej ćmy może nastąpić dopiero zimą, gdy temperatury spadną do bardzo niskiego poziomu.

Azjatyckie ćmy nie mają jeszcze oficjalnej polskiej nazwy. Owady nie były wcześniej znane w Polsce. Gatunek występuje na dość dużym obszarze Azji – od Indii, przez Chiny i Daleki wschód – aż do Rosji.

Ćma azjatycka może siać spustoszenie w miejskich parkach i ogrodach. Przy dużej inwazji owady mogą zjeść duży żywopłot zaledwie w dwa tygodnie. Co ważne, aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników. Ptaki nie są w stanie poradzić sobie z larwami, które nie stanowią dla nich atrakcyjnego pożywienia, ponieważ ćmy są dosyć gorzkie.

W przypadku, gdy bukszpan zostanie ogołocony przez działanie ciem, można wypróbować dostępnych na rynku środków przeciw gąsienicom.

źródło:
Zobacz więcej