Turcja przetrzymuje pastora, Trump podwaja cła. Kryzys może obciążyć złotego

Prezydent USA podwoił w piątek stawkę ceł na turecką stal i aluminium, co spowodowało gwałtowny spadek notowań tureckiej liry. Kryzys między Waszyngtonem a Ankarą, spowodowany przetrzymywaniem przez Turków amerykańskiego pastora, może wpłynąć na notowania złotego.

Trump gotów nałożyć cła na import z Chin o wartości 500 mld USD

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji CNBC, że jest gotów nałożyć cła na importowane z Chin towary o wartości...

zobacz więcej

Wartość liry, podczas piątkowych notowań, spadła w pewnym momencie o blisko 20 proc., co niektóre agencje nazwały już pełnowymiarowym kryzysem walutowym. Była to reakcja rynku na tweet Donalda Trumpa, który napisał, że zezwolił na podwojenie taryf nałożonych na eksport tureckiej stali (do 50 proc.) i aluminium (do 20 proc.).

„Turecka lira zalicza gwałtowny spadek w stosunku do naszego bardzo silnego Dolara! Nasze relacje z Turcją nie są obecnie dobre!” – głosi tweet prezydenta.

Niedobre relacje z Turcją to efekt przetrzymywania w tym kraju już od dwóch lat ewangelikalnego pastora Andrew Craiga Brunsona. Turcy oskarżają go o wspieranie muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gülena, tego ostatniego zaś – o przywództwo nieudanego zamachu stanu z 2016 r.

Na spadek kursu liry ma wpływ także mianowanie zięcia Erdogana, Berata Albayraka, na ministra finansów. Jego ostatnie przemówienie inwestorzy odebrali jako pozbawione konkretów i jasno określonych celów.

Sam prezydent o spadek notowań liry oskarża „mroczne lobby stóp procentowych” i zachodnie agencje ratingowe, które według niego chcą zniszczyć turecką gospodarkę. Ale patriotyzm obywateli ma ją uratować.

– Jeśli ktokolwiek ma dolary lub złoto pod poduszką, to powinien wymienić je na liry w naszych bankach. To jest narodowa, wewnętrzna walka. To będzie odpowiedź mojego ludu dla tych, którzy wszczęli wojnę gospodarczą przeciw nam. Nie zapominajcie, że jeśli oni mają dolary, to my mamy naszego Boga – mówił Erdogan. Kryzys tureckiej waluty może wywierać presję na kurs złotego – oceniają ekonomiści. Jednak zdaniem analityków granicą tego spadku jest kurs ok 4,30 zł za euro. 10. sierpnia o 16:40 za 1 euro płacono 4,2815 zł.

W połowie sierpnia powinny być znane dane gospodarcze za II kwartał 2018 r. Specjaliści spodziewają się, że wzrost PKB rok do roku wyniesie ok. 5 proc.

źródło:

Zobacz więcej