Portugalia w ogniu. Ugaszono ogromny pożar

Silny wiatr komplikował akcję gaśniczą w południowym Algarve w Portugalii, gdzie od tygodnia ponad 1400 strażaków, przy wsparciu śmigłowców i samolotów, gasiło pożary lasów. Aktualnie sytuacja jest opanowana.

Ogromne pożary lasów w Portugalii. Ludzie płonęli w samochodach

Do 62 wzrosła liczba osób, które w sobotę zginęły w pożarach lasów w dystrykcie Leiria w środkowej Portugalii. 59 osób odniosło obrażenia, pięć...

zobacz więcej

Portugalscy strażacy ugasili ogromny pożar, który doprowadził do zniszczenia gęsto zalesionych wzgórz w turystycznym regionie Algarve w południowej Portugalii – poinformowała w piątek szefowa centrali obrony cywilnej w Lizbonie Patricia Gaspar.

– Pożar został opanowany – oświadczyła Gaspar, która dowodziła całą operacją. Dodała, że w tym momencie „nie ma znaczącego ryzyka rozprzestrzeniania się ognia”, jednak służby ratownicze pozostaną jeszcze w tym rejonie, aby monitorować potencjalne miejsca, w których może dojść do zapłonu.

Ogień, który rozprzestrzeniał się od gór Monchique w kierunku wybrzeża Algarve, był trudny do opanowania – pomimo ogromnych wysiłków rządu, by uniknąć powtórki z ubiegłorocznej tragedii. Wówczas w śmiercionośnych pożarach zginęło 114 osób.

Jak zauważa Agencja Reutera, prawie 300 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, ale dzięki sprawnej akcji służb ratowniczych nikt nie zginął. Według Narodowego Urzędu Obrony Cywilnej 36 osób zostało rannych. Według danych przedstawionych przez Unię Europejską ogień strawił 27 tys. hektarów lasów, głównie eukaliptusowych.

Mieszkańcy wiosek w rejonie Silves opowiadają o panice, jaka wybuchła, gdy ogień niebezpiecznie zbliżył się do ich domów. Musieli uciekać, niosąc dzieci i zwierzęta domowe. Sytuacja w tym rejonie została już opanowana.

Problemem dla miejscowych jest też odpływ turystów. Przyczyniają się do tego krążące w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy wideo, pokazujące niebo pokryte gęstym dymem.

źródło:
Zobacz więcej