Głód i brak lekarstw. Kryzys humanitarny w Wenezueli

„Tylko do Kolumbii uciekło co najmniej 800 tys. Wenezuelczyków”, mówi przedstawiciel włoskiej Caritas (fot. PAP/EPA/Cristian Hernandez)

Nie ustaje napięcie polityczne w Wenezueli. W kraju pogłębia się ogromny kryzys humanitarny. Tysiące ludzi szuka ratunku w Brazylii i Kolumbii. Caritas Internationalis znajduje się na pierwszej linii niesienia pomocy, jednak władze Wenezueli znacząco blokują działania humanitarne w tym kraju.

Ostrzał z dronów. Nieudany zamach na prezydenta Nicolasa Maduro [WIDEO]

Sześć osób zostało zatrzymanych w Wenezueli w związku z incydentem, do którego doszło podczas wystąpienia prezydenta kraju Nicolasa Maduro. Szef...

zobacz więcej

– Wenezuela znajduje się na skraju totalnej zapaści ekonomicznej. Rozpoczęty w 2014 r. kryzys przybiera niespotykane rozmiary, a ludzie nie widzą dla siebie żadnej nadziei na przyszłość – mówi Paolo Beccegato, który z ramienia włoskiej Caritas odpowiada za działania pomocowe w Wenezueli. Wskazuje on, że dyktatorskie rządy prezydenta Nicolasa Maduro doprowadziły do totalnego wyniszczenia tego kraju.

– Kryzys w Wenezueli destabilizuje sytuację w całym regionie. Tylko do Kolumbii uciekło co najmniej 800 tys. Wenezuelczyków – mówi Beccegato, podkreślając, że wspólnota międzynarodowa zamyka oczy na to, co się dzieje w Wenezueli.

– Po pięciu latach nieustannej recesji inflacja osiągnęła 40 tys. proc., na rynku jest o połowę mniej najpotrzebniejszych produktów, a siła nabywcza pieniądza z każdym dniem maleje, wzrasta za to absolutne ubóstwo – podkreśla Beccagato w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.

Kubek kawy za dwa miliony. Inflacja sięgnie 1000000 procent?

Gospodarka kraju rządzonego przez socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro jest w coraz bardziej opłakanym stanie. Ekspert Międzynarodowego...

zobacz więcej

– Obecny stan rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Jesteśmy świadkami ogromnego kryzysu humanitarnego nie tylko w samej Wenezueli, ale i całym regionie biorąc pod uwagę falę uchodźców, która zalewa sąsiednią Brazylię i Kolumbię. Największym wyzwaniem jest rosnący wskaźnik niedożywienia szczególnie wśród dzieci. Brakuje nawet wody pitnej, nie mówiąc o żywności. Ogromny niepokój budzi też brak lekarstw i odpowiedniej pomocy medycznej. Niestety na sile przybierają epidemie dyfterytu, odry i malarii. Odnotowano nawet przypadki polio. Mówimy więc nie tylko o kryzysie humanitarnym, ale i sanitarnym – dodaje.

Tymczasem biskupi Wenezueli wystosowali apel do prezydenta Maduro, w którym wzywają go do przestrzegania praw człowieka oraz położenia kresu trwającym represjom i do zaprzestania arbitralnych sądów. Odnoszą się tym samym do działań podjętych przez prezydenta po rzekomym zamachu na jego życie. Obserwatorzy podkreślają, że był on sfingowany i stanowił jedynie wymówkę do jeszcze większego zaostrzenia represji przeciwko opozycji. Biskupi przypominają, że na władzach kraju ciąży obowiązek realnej troski o dobro obywateli i zapewnienia im godnych warunków życia.

źródło:
Zobacz więcej