Nielegalni imigranci jadą przez Polskę. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby

Cudzoziemcy nie mieli żadnych dokumentów (fot. Straż Graniczna)

Trzech nielegalnych imigrantów, prawdopodobnie z Wietnamu, zatrzymali w piątek funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Przewoził ich 69-letni obywatel naszego kraju; on również został zatrzymany. Nieświadomy nielegalnych pasażerów był natomiast kierowca z Rumunii, który dzień wcześniej w naczepie swojej ciężarówki odkrył trzech mężczyzn podających się za obywateli Iranu oraz Iraku.

Z mundialu w Rosji do UE. Sukces akcji „Migrant”

Ukraińska policja i służby graniczne zatrzymały trzy grupy nielegalnych migrantów z Azji, którzy zmierzali do UE z Rosji. Przybyli tam jako kibice...

zobacz więcej

Zatrzymani w piątek mężczyźni podróżowali volkswagenem passatem, kierowanym przez 69-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego. Nie mieli żadnych dokumentów; oświadczyli, że są obywatelami Wietnamu – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Rafał Potocki.

– Funkcjonariusze prowadzą czynności zmierzające do potwierdzenia tożsamości zatrzymanych, ustalają również okoliczności wjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce – powiedział rzecznik.

Obywatelowi Polski, za udzielanie pomocy w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Nie pierwszy taki przypadek

W czwartek nadodrzańscy pogranicznicy zatrzymali trzech innych cudzoziemców, którzy podawali się za obywateli Iranu oraz Iraku. – Pracownik dokonujący rozładunku pojazdu, który wiózł transport z Rumunii do miejscowości Koło (woj. wielkopolskie), zauważył w naczepie trzech mężczyzn. Powiadomił policjantów, a ci wezwali funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kaliszu – powiedział kpt. Rafał Potocki.

(fot. Straż Graniczna)

Straż Graniczna zatrzymała troje nielegalnych imigrantów z Afryki

Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego...

zobacz więcej

W tym roku na terenie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej doszło do zatrzymań około 2491 cudzoziemców za nielegalny pobyt i pracę. Wśród tych zatrzymanych było 66 obywateli z Wietnamu, którzy usiłowali najczęściej przekroczyć nielegalnie granicę. Rzecznik zaznaczył, że „liczba zatrzymanych obywateli, którzy próbują przekroczyć nielegalnie granicę w okresie wakacyjnym zawsze wzrasta”.

– Są to najczęściej obywatele Wietnamu, którzy są nielegalnie przerzucani na teren naszego kraju. Oni potem wędrują w głąb Europy Zachodniej. Najczęściej jest tak, że po prostu ktoś organizuje ten nielegalny przerzut – poinformował.

W poprzednim roku Straż Graniczna w Kaliszu rozbiła międzynarodową grupę, zajmującą się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Wietnamu z Polski do krajów Europy Zachodniej oraz handlem ludźmi. Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął już akt oskarżenia w ich sprawie.

(fot. Straż Graniczna)

źródło:
Zobacz więcej