Mucha: Sankcje wobec adwokatów nie mieszczą się w jakichkolwiek standardach

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha krytycznie odniósł się do wniosku o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec adwokatów, aspirujących do stanowisk w Sądzie Najwyższym. W programie „Mineła 8” powiedział, że jest „skrajnie oburzony” takimi pomysłami. Wyraził przekonanie, że władze adwokatury nie podejmą takich działań.

„Komisja Europejska posługuje się podwójną miarą”

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zarzucił Komisji Europejskiej – w wywiadzie dla austriackiego dziennika „Standard” – że w sporze...

zobacz więcej

– Dla mnie są to rzeczy zupełnie niewyobrażalne, dlatego, że adwokatura powinna się kierować absolutną swobodą możliwości wypowiedzi. (...) Nie powinna różnicować ze względu na czyjeś przekonania polityczne czy wprowadzać sankcje – powiedział Paweł Mucha na antenie TVP Info.

– Wprowadzanie sankcji wobec jakiegokolwiek adwokata, czy wszczynanie postępowania dyscyplinarnego dlatego, że on się zachowuje zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, bo to jest tego rodzaju sytuacja, która się nie mieści w jakichkolwiek standardach – dodał.

W środę „Rzeczpospolita” podała, że adwokatom, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego w Sądzie Najwyższym, grożą postępowania dyscyplinarne. Według gazety adwokat Marcin Smoczyński zdecydował się złożyć wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kolegów z warszawskiej palestry.

źródło:
Zobacz więcej