Mucha: Sankcje wobec adwokatów nie mieszczą się w jakichkolwiek standardach

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha krytycznie odniósł się do wniosku o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec adwokatów, aspirujących do stanowisk w Sądzie Najwyższym. W programie „Mineła 8” powiedział, że jest „skrajnie oburzony” takimi pomysłami. Wyraził przekonanie, że władze adwokatury nie podejmą takich działań.

„Komisja Europejska posługuje się podwójną miarą”

W wywiadzie dla piątkowego wydania austriackiego dziennika „Standard” polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zarzucił Komisji...

zobacz więcej

– Dla mnie są to rzeczy zupełnie niewyobrażalne, dlatego, że adwokatura powinna się kierować absolutną swobodą możliwości wypowiedzi. (...) Nie powinna różnicować ze względu na czyjeś przekonania polityczne czy wprowadzać sankcje – powiedział Paweł Mucha na antenie TVP Info.

– Wprowadzanie sankcji wobec jakiegokolwiek adwokata, czy wszczynanie postępowania dyscyplinarnego dlatego, że on się zachowuje zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, bo to jest tego rodzaju sytuacja, która się nie mieści w jakichkolwiek standardach – dodał.

W środę „Rzeczpospolita” podała, że adwokatom, którzy ubiegają się o stanowisko sędziego w Sądzie Najwyższym, grożą postępowania dyscyplinarne. Według gazety adwokat Marcin Smoczyński zdecydował się złożyć wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kolegów z warszawskiej palestry.

źródło:
Zobacz więcej