Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w koszulce z napisem „Konstytucja”

Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej (fot. fb/KOD)

Kilka pomników w Gdańsku zostało ubranych w koszulki z napisem „Konstytucja”. W ten sposób „udekorowano” również pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Do akcji KOD, przeprowadzonej w czwartek wieczorem, przyłączyły się władze miasta.

Koszulka z napisem: „Konstytucja, Jędrek!” na pomniku Lecha Kaczyńskiego

Zdjęcie szczecińskiego pomnika Lecha Kaczyńskiego, na który założono koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek!” umieścił w sobotę na Twitterze...

zobacz więcej

Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko-Kaczmarek potwierdziła w piątek rano, że pomnik Neptuna został ubrany z inicjatywy miasta.

– Cztery pozostałe pomniki: Jana III Sobieskiego, Obrońców Poczty Polskiej i Świętopełka w Śródmieściu oraz pomnik Powiew Wolności w Gdańsku Brzeźnie zostały ubrane przez KOD – powiedział Michał Szulc z pomorskiego KOD-u, jeden z organizatorów akcji.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska podkreśliła, że „Neptun jest szczególnym symbolem miasta, który już nieraz był przebierany w różne stroje”. Przypomniała, że z okazji Dnia Wolontariusza był ubrany w koszulkę z napisem „wolontariusz”, a przy okazji meczów reprezentacji miał zakładany szalik.

– Nic więc dziwnego, że teraz zdecydowaliśmy się powiesić koszulkę z napisem „konstytucja” – dodała, podkreślając, że „konstytucja jest nadrzędną wartością” i „nie ma chyba piękniejszego słowa”. Dodała, że nie wie, jak długo Neptun będzie ubrany w koszulkę.Skorupko-Kaczmarek powiedziała też, że o swojej akcji KOD poinformował wcześniej miasto.

Sędzia Gąciarek: sędzia na telefon poniósł karę, orzeka w innym mieście

– Są zarzuty, że sędziowie rzekomo byli ulegli, wobec jakiejś poprzedniej władzy, ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam. Jest podawany czasem taki...

zobacz więcej

Zwrócić uwagę turystów

– Chodzi o pokazanie, że konstytucja jest najważniejsza – powiedział działacz KOD. Zaznaczył, że zwrócenie uwagi na ten dokument w czasie odbywającego się w Gdańsku Jarmarku św. Dominika jest szczególnie ważne, bo teraz miasto odwiedza bardzo wielu turystów.

28 lipca Komitet Obrony Demokracji zawiesił na pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę z napisem „Konstytucja, Jędrek”. W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała mężczyznę, który baner w kształcie koszulki z napisem „Konstytucja” założył na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Mężczyźnie postawiono zarzut znieważenia pomnika.

KOD zapewnił, że intencją akcji nie było znieważenie pomnika ani samego Lecha Kaczyńskiego, lecz zamanifestowanie przywiązania do ustawy zasadniczej. W reakcji na działania organów ścigania i „w akcie obywatelskiego sprzeciwu” działacze KOD zawiesili wdzianka z napisem „Konstytucja” na rzeźbach i pomnikach w wielu miastach kraju, m.in. na warszawskiej syrence i rzeźbie smoka wawelskiego w Krakowie.

Działacze KOD, którzy publicznie przyznają się do wieszania koszulek na pomnikach, tłumaczą, że jest to tylko happening polityczny i żądają od władz zaprzestania postępowań w tych sprawach.

Policja: o winie rozstrzygnie sąd

Robert Opas z Komendy Głównej Policji powiedział w rozmowie z PAP, że zakładanie koszulek na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego, czyli „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Podkreślił, że policja nie jest instytucją, która ostatecznie rozstrzyga, czy prawo zostało złamane. O winie lub jej braku orzeknie sąd.

źródło:

Zobacz więcej