„Komisja Europejska posługuje się podwójną miarą”

Obniżenie wieku przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę uzasadnił koniecznością wzmocnienia jego niezawisłości (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zarzucił Komisji Europejskiej – w wywiadzie dla austriackiego dziennika „Standard” – że w sporze wokół reformy sądownictwa w Polsce posługuje się podwójną miarą.

„Orzeczenie TSUE nie zahamuje reformy wymiaru sprawiedliwości”

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zahamuje reformy wymiaru sprawiedliwości – oświadczył wiceminister sprawiedliwości...

zobacz więcej

– Przedstawiliśmy białą księgę, w której wyjaśniamy naszą reformę i wskazujemy na podobne rozwiązania w innych państwach unijnych. W kilku innych krajach mamy do czynienia z wybieraniem sędziów przez władzę wykonawczą, tam powoływanie sędziów jest bardziej upolitycznione niż w Polsce. Komisja Europejska posługuje się podwójną miarą – powiedział minister.

Obniżenie wieku przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę uzasadnił koniecznością wzmocnienia jego niezawisłości. – Czy sędziami powinni być tacy ludzie, którzy kwestionują prawo parlamentu do uchwalania ustaw? Ci ludzie są przeciwnikami rządu i chcą to także demonstrować. Nie jest to jednak rola, którą powinni grać niezawiśli sędziowie – podkreślił.

Odpowiadając na krytykę polskiej polityki migracyjnej wskazał, iż w naszym kraju przebywa ponad milion migrantów z Ukrainy, w tym wielu z ogarniętego konfliktem Donbasu.

– To także są uchodźcy. Również my mamy do czynienia z migracją i sprzeciwiamy się krytykowaniu, że nie okazujemy przy tym empatii – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

źródło:
Zobacz więcej