Rosną ceny gazu. „Dla gospodarstw domowych średnio o 3,6 proc.”

Zmiana taryfy spowodowana jest przede wszystkim rosnącymi cenami gazu ziemnego, ropy naftowej i energii na rynkach światowych (fot. Pixabay/Magnascan)

Od dziś rosną ceny gazu dla gospodarstw domowych. Nominalnie będą one wyższe o 5,9 procent, realnie jednak rachunki za gaz wzrosną średnio o 3,6 procent – wyjaśnił rzecznik PGNiG Obrót Detaliczny, Rafał Pazura.

Udział rosyjskiego gazu w imporcie do Polski coraz mniejszy

Udział gazu z Rosji w imporcie do Polski systematycznie spada, mimo że w tym roku dostawy od Gazpromu były nieco wyższe niż przed rokiem –...

zobacz więcej

– Mimo że cena wzrasta o 5,9 proc., to nie przekłada się to tak wprost na cenę, którą będą płacili na rachunkach, gdyż częścią składową rachunków są również opłaty abonamentowe i dystrybucyjne. A tak się złożyło, że w marcu tego roku obniżyliśmy o połowę opłaty dystrybucyjne o 7,5 proc. – powiedział rzecznik.

– Finalnie ta cena na rachunku oznacza wzrost o 3,6 procenta – podkreślił Rafał Pazura.

Zmiana taryfy spowodowana jest przede wszystkim rosnącymi cenami gazu ziemnego, ropy naftowej i energii na rynkach światowych. – Ropa naftowa zdrożała już od stycznia tego roku o ponad 9 proc. Oczywisty wpływ ma też kurs dolara, ale przede wszystkim sytuacja na Bliskim Wschodzie, czyli te sankcje, które będą obowiązywały dla Iranu, niepewna sytuacja w Wenezueli, która boryka się z kryzysem wydobycia ropy naftowej – poinformował rzecznik PGNiG.

Mimo dzisiejszej podwyżki, średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wciąż pozostają o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku. To efekt wcześniejszych wielokrotnych obniżek cen gazu, dokonanych przez PGNiG na przestrzeni ostatnich 3 lat. Nowa taryfa będzie obowiązywać do końca tego roku.

źródło:
Zobacz więcej