IMGW ostrzega: Burze w centrum i na wschodzie kraju

IMGW wydał ostrzeżenia gradem dla dziesięciu województw. Najbardziej zagrożona jest Polska centralna i wschodnia.

Gorąco, ale jeszcze tylko przez kilka dni. Wiemy, kiedy skończą się upały

Poniedziałkowe „ochłodzenie” nie potrwało długo. W środę i czwartek powrócą upały. W województwie lubuskim termometry pokażą 35 stopni Celsjusza....

zobacz więcej

Pięciu województw dotyczą ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Są to województwa: mazowieckie, północna część woj. lubelskiego, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i śląskim. Zagrożenie upałami drugiego stopnia ogłoszono dla woj. łódzkiego i wschodniej części woj. wielkopolskiego.

W województwie lubuskim, gdzie przez trzy dni temperatury były najwyższe, słupki rtęci wskażą 24 stopnie. Najgoręcej będzie w centrum, we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Tam w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą 33 stopnie.

Ulewy i grad

W czasie burz prędkość wiatru może osiągnąć 80 km/h i spadnie do 40 mm deszczu, możliwy jest też grad.

Fala upałów w Japonii. 138 osób nie żyje, ponad 70 tys. trafiło do szpitali

Z powodu tegorocznej fali upałów, która nawiedza Japonię, w ciągu ostatnich trzech miesięcy do szpitali trafiło rekordowe ponad 71 tys. ludzi –...

zobacz więcej

Burz można się spodziewać na obszarze od Zatoki Gdańskiej, poprzez Warmię, Mazury, Mazowsze, przez Ziemię Łódzką, Ziemię Świętokrzyską po Małopolskę i Podkarpacie - informuje Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

źródło:
Zobacz więcej