27. rocznica śmierci polskich męczenników z Peru

W czwartek 9 sierpnia przypada 27. rocznica śmierci błogosławionych misjonarzy męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Zakonnicy ze zgromadzenia franciszkanów zostali zabici w 1991 roku przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak. Misjonarzy zamordowano strzałem w tył głowy.

Oddali życie za wiarę. Wspomnienie zamordowanych w Peru zakonników

7 czerwca w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka....

zobacz więcej

Kiedy zginęli, mieli po 31 i 33 lata. Prowadzili działalność ewangelizacyjną i pomagali miejscowej ludności. Założyli szkołę, zbudowali ujęcia wody i kanalizację, a także rozdawali leki. Oskarżono ich o odciąganie Peruwiańczyków od rewolucji. Po pięciu latach od ich śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny.

Beatyfikacja zakonników odbyła się 5 grudnia 2015 r. na stadionie w mieście Chimbote w Peru. Razem z franciszkanami został beatyfikowany ksiądz Alessandro Dordi z Włoch, zabity przez bojówkarzy krótko po śmierci Polaków. Nabożeństwu przewodniczył wtedy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

– To była bardzo znacząca beatyfikacja. Śmierć i męczeństwo tych dwóch misjonarzy pokazuje zwycięstwo dobra nad złem, zgody nad nienawiścią. Szczególnie w aktualnej sytuacji pokazują nam, że dobro jest możliwe i jego zwycięstwo nad złem jest możliwe – mówił kardynał Amato.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych przypada 7 czerwca, w rocznicę święceń diakonatu ojca Michała Tomaszka i święceń prezbiteratu ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. To pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze męczennicy.

źródło:
Zobacz więcej