RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Król warszawskiej reprywatyzacji” wyszedł z aresztu. Wpłacił milionową kaucję

Adwokat Robert N., podejrzany w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji, po wpłaceniu miliona złotych kaucji wyszedł z aresztu. Jest oskarżony m.in. o współudział w oszustwie przy reprywatyzacji działki na pl. Defilad. Przebywał w areszcie od lutego 2017 r.

Zarzuty dla Jakuba R. i Roberta N. w sprawie reprywatyzacji w stolicy

Adwokat Robert N. usłyszał trzy zarzuty: oszustwa, wręczenia łapówki i podrobienia pełnomocnictwa. Były urzędnik stołecznego ratusza Jakub R. –...

zobacz więcej

Jak poinformował Prokurator Regionalny we Wrocławiu Piotr Kowalczyk, Robert N. wpłacił kaucję i opuścił areszt.

W piątek w ubiegłym tygodniu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zdecydował o zastosowaniu wobec Roberta N. tzw. aresztu warunkowego. Warunkiem opuszczenia aresztu było wpłacenie miliona złotych kaucji. Robert N. został objęty dozorem policyjnym i ma zakaz opuszczania kraju.

Na tym samym posiedzeniu, na którym zapadła decyzja o zastosowaniu aresztu warunkowego dla Roberta N., sąd przedłużył areszt do 21 października dla dwójki innych podejrzanych w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji – adwokat Aliny D. i jej syna, b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza Jakuba R.

Rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, sędzia Witold Franckiewicza powiedział wówczas, że sąd zdecydował się na zastosowanie aresztu warunkowego wobec N., ponieważ „inna jest postawa procesowa tego podejrzanego”. – Możliwe, że w przyszłości będzie on mógł skorzystać z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary – powiedział sędzia.

Prokurator Kowalczyk pytany o to, czy Robert N. współpracuje z prokuraturą, odmówił odpowiedzi.

„Dostałem telefon, by sporządzić projekt decyzji ws. Szarej. Chciał ją podpisać Jakub R.”

Posiedzenie komisji weryfikacyjnej rozpoczęło się od złożenia wniosku o odsunięcie od udziału w posiedzeniu Patryka Jakiego oraz Pawła Rabieja....

zobacz więcej

Adwokat Robert N. (brat Marzeny K. – byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, która również przebywa w areszcie wz. ze śledztwem dot. warszawskich reprywatyzacji) zdaniem prokuratury miał wspólnie i w porozumieniu z adwokat Aliną D. i jej synem Jakubem R. brać udział w oszustwie dotyczącym wydania decyzji administracyjnych dla nieruchomości położonych w Warszawie.

Adwokat miał również z R. i D. dopuścić się oszustwa w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.

Według prokuratury, Alina D. i Robert N. reprezentowali dwie linie spadkobierców polskiego generała Tadeusza K. – angielską i kanadyjską.

Jak twierdzą śledczy, adwokaci wprowadzali w błąd spadkobierców m.in. co do podejmowanych czynności prawnych i roszczeń wchodzących w skład spadku po polskim generale.

– Zbyli oni na rzecz podstawionych osób prawa i roszczenia do nieruchomości wchodzących w skład masy spadkowej. Do zbycia praw i roszczeń doszło po znacznie zaniżonych kwotach, nie odpowiadających ich rzeczywistej, rynkowej wartości – informowała wcześniej prokuratura.

źródło:
Zobacz więcej